Bugun...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında TBMM başkanlığına soru önergesi

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş,TBMM Başkanlığına bir soru önergesi sunarak,8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında yapılan etkinliklerde kadınlar polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınmasıile ilgili konu hakkında,Başbakan Sayın Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sundu.
facebook-paylas
 Tarih: 07-03-2018 08:46:12

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında TBMM başkanlığına soru önergesi

İLKGÜN HABER - HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş,TBMM Başkanlığına bir soru önergesi sunarak,8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında yapılan etkinliklerde kadınlar polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınmasıile ilgili konu hakkında,Başbakan Sayın Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sundu.

TBMM sunulan soru önergesinde; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dünyanın her yerinde kutlanmakta olup aynı zamanda kadınların alanlarda sorunlarını dile getirmeleri anlamında da ayrı bir öneme sahiptir. Nitekim hükümet politikalarından kaynaklı olarak kadınlar şiddetten, yoksulluğa, işsizliğe değin pek çok sorunsalın en büyük mağdurları durumundadır. Her geçen yıl kadınların erkek şiddeti verileri giderek artarken; pek çok kadın yaşamını yitirmiştir. Yine cinsel istismar vakalarındaki artış her geçen yıl daha da artarken yapılan yasal düzenlemelerin hiç sonuç vermediği ortadadır. Tüm bu sorunlar köklü bir çalışmanın acil bir ihtiyaç olduğunu dayatırken hâlihazırda çözüme ilişkin yapısal hiçbir çalışma yapılmamıştır. Nitekim 1 Marttan itibaren kadınların 8 Mart etkinliklerine dair yaptıkları/yapacakları çalışmalar ise kolluk güçleri tarafından bastırılmak istenmiş olup tüm bunlar kadınların maruz kaldığı sorunlar için gerçek bir çözüm arayışının da hükümetçe desteklenmediğine işaret etmektedir. Diğer yandan tarafınızın Muğla’da AKP Kadın Kolları Kongresi’nde “Kadına şiddeti lanetliyoruz. Kadına uzanan eller kırılsın istiyoruz. Kadınımıza bunu yapan insan olamaz” şeklinde ifadeleriniz oldu. Ancak her yıl barış içinde yapılan 8 Mart Mitingleri için Ankara ve Tekirdağ Çorlu'da sokağa çıkan kadınlar polis şiddetine maruz kalmış; 25 kadın gözaltına alınmıştır. Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Çankaya Belediyesi önünde yapmak istediği miting için toplanan kalabalığa polis müdahale etmiş ve çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına almıştır. Yine Diyarbakır’da Dicle Amed Kadın Platformu’nun (DAKP) 8 Mart dolayısıyla gerçekleştirmek istediği bisiklet turu, polisler tarafından “kamu güvenliği” gerekçesiyle engellenmiştir.

Kadınlara yönelik eril şiddet tutumu devam ederken AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 6 Mart günü yapmış olduğu grup konuşmasında  “Annelere ihanet edenler son zamanlarda biraz artmaya başladı. Ve televizyonların yayınları da iyice zıvanadan çıkartıyor. Medyaya da sesleniyorum. Lütfen bu yayınlarınızı kesintiye uğratın. Yoksa milleti çileden çıkartacaksınız.” şeklinde medyaya bir çağrıda bulunmuştur.

Bu bağlamda;

 1. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında hangi illerde bu kutlamalara izin verilmemiştir? İzin verilmeme gerekçeleri nedir?
 2. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında sokağa çıkan kadınlara kolluk neden sert müdahalede bulunmuştur? Bu konuda kolluğa talimat mı verilmiştir?
 3. Ankara ve Çorlu’da kadınların 8 Mart kutlamaları neden polis kadınları darp etmiş ve gözaltına almıştır?
 4. Diyarbakır’da kadınların 8 Mart etkinlikleri kapsamında gerçekleştirmek istedikleri bisiklet turu engellenmiştir? Son derece barışçıl bir gösteri niteliğinde olan bisiklet turu neden “kamu güvenliği” engeline takılmıştır?
 5. Erkeklerin sokak ortasında kadınları öldürdükleri bir ortamda “kamu güvenliğini” bozan şey kadınların barışçıl etkinlikleri midir?
 6. Kadınların kolluk tarafından darp edildiği ve gözaltına alındığı sırada yapmış olduğunuz konuşmanızda “Kadına şiddeti lanetliyoruz. Kadına uzanan eller kırılsın istiyoruz. Kadınımıza bunu yapan insan olamaz.” şeklindeki ifadeleriniz bir çelişkiyi barındırmıyor mu? Kadınların şiddete maruz kalmalarına dair söylemleriniz bu şekilde olduğu halde polisin sert müdahalesi karşında tutumunuz ne olacaktır? Şiddet uygulayan kolluğa ilişkin soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa neden hala soruşturma başlatılmamıştır? Söz konusu polislere yaptırım uygulanacak mıdır?
 7. Kadına yönelik şiddete ilişkin söylemleriniz bu şiddeti onaylamadığınızı vurgulamakta olup buna rağmen neden hala kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlere hükümetiniz hala sessiz kalmaktadır?
 8. Dünyanın her yerinde kadınlar 8 Mart’ı kutlarken neden Türkiye’de bu kutlamalar engellenmekte ve kadınlara kolluk yani devlet eliyle şiddet uygulanmaktadır?
 9. Hükümet olarak 8 Mart kutlamalarının engellenmemesi ve polis müdahalesi olmamasına dair önlem alacak mısınız? Yoksa kadınların sorunlarını dile getirdikleri bu platforma engel olmaya devam mı edeceksiniz?
 10. Kadına yönelik şiddeti, taciz, tecavüz ve istismarı önlemek yerine haber yapılmasını engelleyerek görünmez kılmaya mı çalışıyorsunuz? Kadına yönelik eril şiddeti engellemenin yöntemi görünmez kılmak mıdır?
 11. Kadına yöneliş eril şiddeti, taciz, tecavüz ve istismarın yaygınlaşmasının sebebi bu konuda etkin politika yürütülmemesi midir yoksa bunların haber yapılması mıdır?
 12. Kadına yönelik eril şiddet ve ayrımcı tutumun haber yapılması sayesinde kadınların birlikte mücadele zemini yaratmış olması neden hükümetinizce yadsınmaktadır? Yoksa kadınların maruz kaldığı erkek şiddetinin görünmez kılınmasıyla kadınların mücadele alanlarının zayıflatılması mı hedeflenmektedir?
 13. Kadına yönelik eril şiddet, taciz, tecavüz ve cinsel istismarın haber yapılmaması bu tür vakaları meşrulaştırmayacak mı?
 14.  “Kadına şiddeti lanetliyoruz. Kadına uzanan eller kırılsın istiyoruz. Kadınımıza bunu yapan insan olamaz.” şeklindeki ifadeleriniz doğrultusunda kadınların maruz kaldığı şiddet ve her türlü ayrımcılığın sonlandırılması adına çalışmalar yapacak mısınız?
 15.  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tatil ilan edilmesine ilişkin bir çalışma yürütecek misiniz?
  Bu haber 886 defa okunmuştur.   Editör: Yusuf Kahraman
  Kaynak: www.ilkgunhaber.com

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER E-Dünyası Haberleri
GAZETEMİZ
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI