Bugun...

ADANA DA TARIM ÇİFTÇİSİNE 19 SENEDE NE YAPILDI

Yıllardır Türkiye’de çiftçiler ödedikleri girdi maliyetleri ile, ürettikleri ürünün satış fiyatları arasında oluşan makas arasında oluşan büyük farklılıklar nedeniyle tarım çifcisi ezilmeye mahkum edilmiştir.
facebook-paylas
 Tarih: 10-06-2021 10:18:35  -   Güncelleme: 10-06-2021 10:40:35

ADANA DA TARIM ÇİFTÇİSİNE 19 SENEDE NE YAPILDI

İLKGÜN HABER - CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Tarım ve Sanayi Bakanlıklarına ayrı ayrı Yazılı Soru Önergesi vererek son 19 senede Adana’ya yaptıkları yatırımları sordu.

Orhan Sümer, “Türkiye’de daha önce tarım yapılan ve şimdi ekilmeyen 3,5 milyon hektar tarım arazisi var. Yıllardır Türkiye’de çiftçiler ödedikleri girdi maliyetleri ile, ürettikleri ürünün satış fiyatları arasında oluşan makas arasında oluşan büyük farklılıklar nedeniyle tarım çifcisi ezilmeye mahkum edilmiştir.

Kalkınmasını ve geleceğini tarım üzerine planlanması gereken bir ülkenin, en bereketli toprakları 19 yıldır terk edilmiş durumdadır. Çiftçisi kan kusarken desteklemek yerine, sırtına borç yükleyen bir iktidar olduğu sürece ne Adana ne de Türkiye’nin kalkınması kolay olmayacaktır” dedi.

SANAYİ YATIRIMLARI YOK DENECEK KADAR AZ
Orhan Sümer, “Adana’da tarım desteklenmediği, çiftçi yüz üstü bırakıldığı gibi sanayi yatırımları da yok denecek kadar az. 19 yılda fabrikalar ya satıldı ya kapatıldı. Gençlerimizin çalışacakları, güvence sahibi olacakları fabrika, üretim tesisi ve sanayi yatırımları ne yazık ki yapılmadı. Gençlerimiz çalışacak fabrika bulamadıkları var olanların kapasitesi sınırlı olduğu
için önce ilden daha sonra Türkiye’den göç etmeye başladılar. Son 19 yılın sanayi yatırımlarını Bakanlığa sorduk. Biz bir yatırım olmadığını biliyoruz ama Bakanlık ne cevap verecek hep birlikte göreceğiz” dedi.

ADANA’DA İŞSİZLİK REKOR KIRIYOR
Orhan Sümer, “İşsizlik Türkiye ortalamasının ne yazık ki çok üstünde. Özellikle genç işsizlerin varlığı, iş bulmakta yaşanan zorluklar gençlerimizin umudunu kırıyor. Adana ortalama yüzde 15’le işsizliği en fazla olan iller arasında yer alıyor. Bu  büyük bir oranı da üniversite mezunu gençlerimiz oluşturuyor. Adana 19 senede kendi memleketinin gencine iş imkanı yaratamayan bir şehir haline getirildi. Ne yazık ki ekonomik sorunlarla uyuşturucu kullanımı da birleşince umutsuzluk daha da artıyor” dedi.

  Bu haber 5810 defa okunmuştur.   Editör: Yusuf Kahraman
  Kaynak: https://ilkgunhaber.com

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset Haberleri
GAZETEMİZ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI