Bugun...

Mersin Serbest Bölge’de İŞ CİNAYETİ

Mersin Serbest Bölge’de bir işçi kardeşimiz iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi. Serbest Bölge’de bulunan ASTEKS Tekstil’de kullanılmayan makineleri taşırken asansör boşluğuna düşen Mustafa S. hayatını kaybetti.
facebook-paylas
 Tarih: 10-03-2018 12:33:18  -   Güncelleme: 10-03-2018 14:41:18

Mersin Serbest Bölge’de İŞ CİNAYETİ

İLKGÜN HABER - Mersin Serbest Bölge’de bir işçi kardeşimiz iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi. Serbest Bölge’de bulunan ASTEKS Tekstil’de kullanılmayan makineleri taşırken asansör boşluğuna düşen Mustafa S. hayatını kaybetti. 

28 yaşında yaşamını yitiren Mustafa kardeşimizin ölümü sadece serbest bölgede değil tüm tekstil, dokuma fabrikalarında çalışan işçilerin hangi şartlarda çalıştıklarını göstermektedir.

8 Mart gecesi saat 22.00 sularında yaşanan bu “kazayı”/cinayeti, tekstil işçilerinin nasıl bir köle gibi saatlerce çalıştırıldıklarını göstermektedir. Gün boyu çalışmaktan yorgun düşen işçiler bu vahim olayda da görüldüğü gibi, eksik mesai ücretleriyle gece yarılarına kadar, üstüne üstlük kendi görevleri dışında işlerde çalıştırılmaktadırlar.

Mustafa kardeşimiz, ASTEKS Tekstil adlı firmada yapmakla mükellef olduğu asıl işi değil, kendi sorumluluğunda olmayan başka bir iş yaptırılırken hayatını kaybetmiştir. Kullanılmayan tekstil makinelerini depoya taşımak ne Mustafa kardeşimizin ne de makinecisinden ütücüsüne, paketçisine kadar diğer tekstil işçilerinin asıl işi değildir. Mersin Serbest Bölge patronlarının uymamakta ısrar ettiği o İş Kanunu’nda belirtildiği üzere, taşıma işini yapmak başka bir iş alanına girmektedir. Kaldı ki hele hele gecenin bir vakti, gece yarısı hiçbir işçiye yaptırılamaz. 

Bu acı olaya, bu iş cinayetine vesile olan sorumlular, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Mustafa’nın annesine, sevdiklerine bu acıyı yaşatanlar bunun hesabını vermelidir. 

Diğer taraftan Mersin Serbest Bölge’de, patronların yarattığı bu sömürü cehenneminde kuralsızca, kölece çalıştırılan işçilerin sorunlarının görülmesi için ille de işçilerin ölmesi mi gerekmektedir? Serbest bölgede çalışan işçilerin haber konusu olabilmeleri sadece ölmeleriyle mi mümkün olacaktır? İşçilerin sorunlarıyla ilgilenen tek devlet kurumu cenaze müdürlüğü mü olacaktır? Bu vesileyle Mersin Serbest Bölge’de işçilerin yaşadıkları hukuksuzluklar ve sorunlarla ilgilenmesi için Çalışma Bakanlığı’na bağlı yetkilileri de göreve çağırıyoruz. 

  Bu haber 1508 defa okunmuştur.   Editör: Yusuf Kahraman
  Kaynak: www.ilkgunhaber.com

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER E-Dünyası Haberleri
GAZETEMİZ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI