Bugun...

CHP'li Ramis Topal: Çiftçimizin derdi dünyaları aşmış

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal, Amasya Taşova ilçesinde çiftçilerin sorunlarını dinledi.
facebook-paylas
 Tarih: 01-07-2021 21:00:00

CHP'li Ramis Topal: Çiftçimizin derdi dünyaları aşmış

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal , Amasya Taşova ilçesinde gerçekleştirdiği köy ziyaretlerinde tarlaya indi.

Topal köylülerle haşhaş topladı. 

Hafta Sonu Amasaya Taşovasında esnaf ziyaret yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal daha sonra Taşova illçesinde köyleri gezdi.

Köylünün sorunların tarlada dinleyen CHP'li Ramis Topal ''Amasya’da ziyaret ettiğimiz köylerde çiftçimiz maliyetlerin yüksek rekoltenin düşük olduğunu vurguluyor. '' dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal'ın ziyaret sonrası yaptığı açıklama şöyle oldu:

Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz…

Ülkemizin tarımsal üretiminde dışa bağımlılığımızı önlemek, tarımsal ürün ihracatını arttırmak için çabalayan elleri nasır tutmuş emekçi çiftçimiz artan üretim maliyetleri ve kuraklıkla mücadele ederek ayakta kalmaya çalışıyor.

Çiftçimizin derdi dünyaları aşmış;

Amasya, Göynücek ve Taşova’da ziyaret ettiğimiz köylerde çiftçimiz maliyetlerin yüksek, rekoltenin düşük olduğunu vurguluyor.

Haşhaş üreticilerimiz ’Maliyetler sürekli yükseliyor, verim düşüyor fiyat aynı. Yetkililerde çözüm, bizde dayanacak güç yok’

Buğday üreticilerimiz ‘Buğdayın maliyeti dönüm başına 250 kilo, bu yıl hasatta aldığımız buğday dönüm başı 100 kilo. Yani çıkan ürün kendi masrafını karşılamıyor. Üretmek,doymak ve doyurmak istiyoruz’

Pancar ve soğan üreticimiz ‘Gübre mazot pahalı, su sıkıntısı yaşıyoruz. Fiyatlar belimizi büktü’ diye isyan ediyor.

Kuraklık ve artan maliyetler sadece buğday üreticisi değil haşhaş, soğan, şeker pancarı üreticisini de toprağından koparmanın eşliğine getirmiştir. Çiftçinin, kendi halini bilen ve halden anlayan bir Tarım bakanına ihtiyacı var. Mevcut çiftçi varlığını bitirmek için değil, korumak ve arttırmak için çiftçi lehine yasalar hayata geçirilmeli. Biz dün olduğu yarın da halkın gören gözü, işiten kulağı, haykıran sesi olacağız.

Halkın yararına olmayan hiç bir eylem ve söylemin yanında olmayacağız. Lafla peynir gemisi yürütenlere inat tarlada çiftçinin, ahırda hayvan üreticisinin, fabrikada işçinin, meydanlarda hak arayan halkın yanında olacağız. 

 

  Bu haber 5871 defa okunmuştur.
Etiketler
  Kaynak: UlusalAjans

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset Haberleri
GAZETEMİZ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI