Bugun...

CHP'li Ramis Topal Keçeci Baba Türbesinde Dua Etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem Milletvekili Ramis Topal,Erbaa ilçesine bağlı Keçeci Köyünü ziyaret ederek, ülke çapında tanınan Keçeci Baba Türbesini ziyaret ederek dua etti.
facebook-paylas
 Tarih: 18-07-2021 20:30:00

CHP'li Ramis Topal Keçeci Baba Türbesinde Dua Etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem Milletvekili Ramis Topal,Tokat’ın Erbaa ilçesine bağlı Keçeci köyündeki Horasan erenlerinden Keçeci Baba Türbesini Ziyaret Etti.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem Milletvekili Ramis Topal,Twitter'dan yaptığı açıklamada, '' Erbaa Keçeci köyünde Özfındıklı köyü önceki dönem muhtarı Zeki Kaymaz’ın kurbanına katıldık. Hak kabul etsin." ifadelerine yer verdi.

Keçeci Baba Kimdir...?

Halk söylencelerine göre Horasandan Anadolu'ya gelen keçeci babanın türbesi Tokat ili Erbaa ilçesi keçeci köyündedir kendisi sancaklı evliyaların dandır
13.yy da yaşadığı ,Hacı Bektaş Veli'nin amcası olduğu rivayet edilmektedir. Keçeci Baba ahi Mahmut veli , gül ahi baba şah , Mahmut veli gibi isimlerle de anılmaktadır. Selçuklu döneminin son ahi babası olarak bilinir zamanının önemli sanatlarından olan keçeciliğin en büyük ustasıdır türbesi bulunan köyün ismi buna dayanmaktadır. Keçeci baba bilim ruh sağlığı,veterinerlik,sanat ve eğitimle uğraşmış zamanın en yetkin bilgin ulema kişisi ve velisi olarak Anadolu erenleri içerisinde derin iz bırakmış horasan pirlerindendir. Kendi türbesi içinde yatan ailesi ile birlikte altın bıyık, seyit Mehmet, ali haydar adında üç oğlu ve Turhal'ın Karkın köyünde mezarı bulunan Aziz baba adlı torunu olduğu bilinmektedir.
Türbesini her yıl her etnik yapıdan ,inançtan, kültürden binlerce kişi ziyaret eder kurbanlar keserler adaklar adarlar ,türbesine özellikle ruh sağlığı bozulmuş kişiler ,felçliler,askere gidenler ve çeşitli dilekler dileyenler gelirler. Her yıl ağustos ayının son Pazar günü Keçeci köyünde keçeci baba kültür festivali düzenlenir,keçeci köyünde ayrıca
Deruni, Fedai, Arifoğlu, Nihani, kurban ali, sükuti gibi ozanlarda keçeci baba tekkesinden feyz alarak yetişen tanınmış hak aşıklarıdır.
KEÇECİ BABA BİR AHİDİR
(ahilik :Osmanlıda ve Selçukluda sanat sahibine verilen isimdir vede ocaktır) ve ahilik ocağına mensuptur ahilik sanatkarlık demektir ocağıda sanatkarlar ocağıdır.Keçeci köyünün en büyük özelliği bütün evler tek katlıdır bu iki nedene dayandırılmaktadır;
birinci neden köylüler keçeci babaya çok saygılıdırlar türbeden yüksek bina yapmamaktadırlar,
ikinci neden köylülerin ifadelerine göre türbeden yüksek bina yapıldığı zaman ya yanmakta ya yıkılmaktadır mutlaka başına bir şey gelmektedir.
KEÇECİ BABA İSMİ
Keçeci Babanın asıl adı Mahmuttur. Anlatıldığına göre ününü duyan devrin Selçuklu sultanı kendini saraya çağırır ve bir keramet göstermesini ister oda cebinden keçe çıkarmaya başlar o kadar çok keçe çıkarır ki bir oda keçe ile dolar o olaydan sonra sultan senin adın keçeci baba olsun der ve lakap olarak keçeci baba kalır
Keçeci babanın horasan erenlerinden olduğu hicri 750,miladi 1349 yılında burada şehit düştüğü ayrıca oğullarından birinin kendi yanında diğerinin ise Rusyada şehit olduğu rivayet edilmektedir.
Tokat iline 73 km, Erbaa ilçesine 26 km uzaklıktadır.

  Bu haber 5821 defa okunmuştur.
Etiketler
  Kaynak: UlusalAjans

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset Haberleri
GAZETEMİZ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI