İki eczaneden biri kapanma noktasına geldi

Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Yalbuzdağ,Eczacılar; kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiştir.
 Tarih: 29-06-2022 20:50:52
İki eczaneden biri kapanma noktasına geldi

İLKGÜN HABER - Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Yalbuzdağ, Konya’da bir araya geldikleri Türk Eczacıları Birliği(TEB) ve 54 Bölge Eczacı Odasının Başkan ve yöneticileri ortak deklarasyon yayınlayarak eczacılık mesleğinin karşı karşıya kaldığı sorunların katlanılamaz bir boyuta ulaştığını, çözülmemesi durumunda eylem planlarını harekete geçireceklerini söyledi.

Adana’da Eczacıların yoğun katılım gösterdiği her ilde eş zamanlı yapılan açıklamada Türk Eczacıları Birliği, tüm Bölge Eczacı Odaları ve ülkemizin dört bir yanında hizmet sunan meslektaşlarımız, üstlendikleri sorumluluğunun bilincinde, toplum sağlığını koruma ve geliştirme ana hedefiyle eczacılık mesleğini onurlu bir şekilde sürdürebilmek için var gücüyle çalıştığını söyleyen Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Eczacılık mesleğinin karşı karşıya kaldığı sorunlar, artık katlanılamaz bir boyuta ulaşmış durumdadır. Eczacılık mesleği, benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altındadır. Bu tehdidin ana sebebi, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir.13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin yarattığı koşullara bir de ekonomik krizin eklenmesi eczacıları tamamen tüketmiştir.

Eczacılar; kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş, ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması mümkün görünmemektedir. İki eczaneden birinin kapanma tehlikesi yaşadığı bu ortamda, eczane iflaslarının başlaması an meselesidir.”

  Bu haber 7317 defa okunmuştur.   Editör: Yusuf Kahraman   Kaynak: https://ilkgunhaber.com
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yaşam Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI