3 YAŞINDAKİ HASTAYA SAFRA KESESİ TAŞI AMELİYATI

Safra kesesinde taş olan 3 yaşındaki minik Yiğit Demir, Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Osman Gereklioğlu’nun gerçekleştirdiği ameliyat sonucu sağlığına kavuştu.

3 YAŞINDAKİ HASTAYA SAFRA KESESİ TAŞI AMELİYATI
Yayınlama: 26.07.2022
A+
A-

İLKGÜN HABER – Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Osman Gereklioğlu, çocuklarda safra kesesi taşının birçok hastalık nedeniyle meydana gelebileceğini veya doğuştan da olabileceğini belirtti.

Safra kesesi taşı teşhisi konulduktan sonra ameliyat için arayış içinde olan 3 yaşındaki Yiğit Demir’in ailesinin kendilerine başvurduğunu belirten Gereklioğlu, “Gerekli tetkiklerden sonra minik hastamız, erken müdahale ile karaciğer işlev bozukluğu ve safra yolları iltihabı olmadan gerçekleştirdiğimiz başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu. Safra kesesi taşı belirtilerinde geç kalmadan hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı” dedi. 

Safra kesesinin, karaciğerin alt komşusu ve karaciğere yapışık halde bulunduğunu ifade eden Gereklioğlu, safra kesesinin esas görevinin karaciğer tarafından yapılan safrayı depolamak olduğunu, çocuklarda da görülebilen safra kesesi taşının en yaygın karşılaşılan hastalık olarak öne çıktığının altını çizdi. 

Gereklioğlu, çocuklarda safra kesesi taşlarının hemolitik anemi, orak hücreli anemi, Akdeniz anemisi (talasemi majör), ağızdan beslenemeyen hastalarda uzun süre total parenteral nutrisyon uygulanması gibi nedenlere bağlı olarak gelişebileceğini belirterek, “Kan zehirlenmesi olarak da bilinen sepsis, ileal rezeksiyon (bağırsağın bir bölümünün çıkarılması), ilaç kullanımı, kısa bağırsak sendromu gibi nedenlere bağlı olarak da gelişebilir”dedi. 

Op. Dr. Osman Gereklioğlu, özellikle yemeklerden sonra karın ağrısı, sırtta ve sağ kürek kemiğinde ağrı,bulantı, kusma, ateş gibi belirtiler olduğunda hemen bir sağlık kuruluşunabaşvurulması gerektiğinin vurgularken,  ultrasonografi ile tanının kolayca konulabildiğini söyledi. 

Safra kesesi taşının bulgu vermiyorsa izlenebileceğini, bulguveren taşlarda ise ameliyatla safra kesesinin alınması gerektiğini belirten Gereklioğlu, “Kolesistektomi yapılan çocuklarda beslenme ile ilgili herhangi bir sorun olmaz. Hasta normal beslenebilir. Safra depolanmadan doğrudan doğruya bağırsaklara geçer ve bir süre yumuşak dışkılama görülebilir.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.