60 SENEDİR SORUN ÇIKMADI DA ŞİMDİ NEDEN ÇIKTI?

Bir anayasaya sahip olmakla anayasal devlet olunamaz. Anayasaya uymakla anayasal devlet olunur. Türkiye’nin ihtiyacı anayasa değil, Türkiye’nin ihtiyacı anayasal devlettir.

60 SENEDİR SORUN ÇIKMADI DA ŞİMDİ NEDEN ÇIKTI?
Yayınlama: 13.11.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, 13 Kasım 2023 tarihinde TBMM’de yaptığı basın açıklamasında, Yargıtay’ın aldığı karar iki yüksek mahkeme arasındaki tartışma değildir. Bu bir devlet krizidir, bu bir bunalımdır dedi.

Sarıgül, Yargıtay 155 senedir, Anayasa Mahkemesi 60 senedir var. 60 senedir sorun çıkmadı da şimdi neden çıktı sorusunu yöneltti?

BÜTÜN GÜCÜ TEK ELDE TOPLADIK SORUN ORADAN ÇIKIYOR

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırdı. Bütün gücü tek elde topladı. O gücü arkasına alan istediğini yapma hakkını kendinde görüyor. Olan biten budur. Biz bu sistemi sürdürürsek çok daha vahim krizler yaşarız.

YOL YAKINKEN BU SİSTEMDEN DÖNMEMİZ LAZIM

Tarafsız cumhurbaşkanı, güçlü meclis, bağımsız yargıya dayalı, demokratik parlamenter sisteme geçmemiz lazım. Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını beğenmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz ama “uymuyorum” diyemezsiniz. Eğer bunu derseniz anayasaya sadakat ve hukuka itaat inancı çöker. Bu inanç çökerse sistem çöker.

ÖNEMLİ OLAN YENİ ANAYASA YAPMAK DEĞİL, ÖNEMLİ OLAN ANAYASAYA BAĞLI KALMAKTIR

Böyle bir krizi bahane ederek, anayasa değişikliğine gitmek, Anayasa Mahkemesi’nin yetkilerini azaltmak veya Anayasa Mahkemesi’ni ortadan kaldırmayı düşünmek bunalımı artırır.

Türkiye buna izin vermez.

Mevcut anayasaya uymayanların yeni anayasaya uyacaklarını kim söyleyebilir? Kuvvetler ayrılığının olmadığı bir yönetim sisteminde anayasayı değiştirsek ne olacak? Dünyanın en gelişmiş anayasasını yapsak ne olacak? Önemli olan anayasa değil, önemli olan anayasaya bağlılıktır.

TÜRKİYE’NİN YENİ ANAYASAYA DEĞİL, ANAYASAL DEVLETE İHTİYACI VAR

Bir anayasaya sahip olmakla anayasal devlet olunamaz. Anayasaya uymakla anayasal devlet olunur. Türkiye’nin ihtiyacı anayasa değil, Türkiye’nin ihtiyacı anayasal devlettir.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI İÇİN AF ÇIKARALIM

Cumhuriyetimizin 100. yılında, birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirelim istiyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında temiz bir sayfa açalım istiyorum.

Bu amaçla bir kez daha tüm siyasi partilere sesleniyorum. Tıpkı 10. yılı, 50. yılı gibi cumhuriyetimizin 100. yılı içinde bir af çıkaralım. Devletimizin güçlü ve adil olduğunu, vicdanlı, şefkatli ve merhametli olduğunu gösterelim. Analar, evlatlarına, yavrular, babalarına, eşler yuvalarına kavuşsun diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

AFFET TÜRKİYE!

Türkiye’min vicdanına sesleniyorum. Affet Türkiye! diyorum. Anaların hasretini dindirmek için affet… Çocukları sevindirmek için affet… Haksızlığa uğramışlar için affet…Cumhuriyetimizin 100. yılı şerefine affet…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.