AHMET BOZKURT’UN DÜŞSEL BİR YOLCULUK SUNDUĞU ŞİİR KİTABI KU’YU, YENİ BASKISIYLA AYRINTI’DA!

Şair Ahmet Bozkurt’un, okuru şiirin ve felsefenin, imgenin ve kavramların iç içe geçtiği düşsel bir yolculuğa çıkardığı şiir kitabı Ku’yu, Ayrıntı Yayınları tarafından yeniden basıldı.

AHMET BOZKURT’UN DÜŞSEL BİR YOLCULUK SUNDUĞU ŞİİR KİTABI KU’YU, YENİ BASKISIYLA AYRINTI’DA!
Yayınlama: 25.12.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Şair Ahmet Bozkurt’un, okuru şiirin ve felsefenin, imgenin ve kavramların iç içe geçtiği düşsel bir yolculuğa çıkardığı şiir kitabı Ku’yu, Ayrıntı Yayınları tarafından yeniden basıldı.

Bozkurt’un aşk, zaman, bekleyiş, varlık gibi konuları ele aldığı şiirleri, şairin Türkçeyi ve imgeleri kullanışındaki zenginlikle öne çıkıyor.
Ayrıntı Yayınları, daha önce Orpheus’un Bakışı ve Varlık Tutulması adlı kitaplarını yayımladığı Ahmet Bozkurt’un Ku’yu adlı şiir kitabını da yeni baskısıyla okurlarla buluşturuyor.
Ku’yu’da “Kalbe düşen şiir” nice çöllerden geçip, kurumuş “nice kuyular”dan çekilerek gün yüzüne çıkıyor: Gönderilmemiş mektuplar; zamansız yüzler; puslu hatıralar…

Kendi kuyusunun çağrılısı olarak şair, sessiz bir ıstırabı büyütür koynunda. En dehşetlisi mürekkep sessizliğidir çünkü orada ak kâğıt üzerinde “varlıktan oyma bir bengi ırmak” olan dil akmaz hâle gelmiştir. Hiçbir rüzgâr erişemez susuzluğuna.
Yusuf’a kuyuyu yurt eden efsun, sevgilinin kalbindeki mührü söken aşktır. Ve aşk, kıyısında bütün kelimelerin biriktirildiği ve derinine varıldıkça kendinden dışarı taşan, taşınandır. Varlığımız kanadığında yalnızlık sökün eder; şiir, suskun bir kız olarak belirir kuyunun aynasında.

Düşgezerlerin geçmiş ve geleceğinden ayrışmış bir şimdinin içerisinde kaybolduğu, masalın sonlanıp rüyaların doğduğu, zamanın ve mekânın hükmünün geçmediği bir başka alemin şiiri Ku’yu: Cam kırıklarının çoğaltıp unutuşun girdabına hapsettiği “gölgeyazı’lara” inat yağmura, yağmurun biriktirdiği sulara yazılmış şiirler.
Ku’yu, yeni baskısıyla raflarda ve internet satış sitelerinde!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.