Aksoy, Türkiye’yi çok gerecekler

Demokrat Partili İlay Aksoy: Türkiye’yi çok gerecekler; Cumhurbaşkanlığını aldığımız taktirde onları dizginleyebiliriz açıklamasında bulundu.

Aksoy, Türkiye’yi çok gerecekler
Yayınlama: 17.05.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Demokrat Partili İlay Aksoy: Türkiye’yi çok gerecekler; Cumhurbaşkanlığını aldığımız taktirde onları dizginleyebiliriz

Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalar Başkanıı İlay Aksoy, 14 Mayıs seçimlerinin ardından Meclis’e girmeye hak kazanan HÜDA-PAR hakkında konuştu. Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen sığınmacıların örgütlenme ihtiyacı duyması ve Hizbullah’ın onlara en yakın örgüt olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Bu yapıların parlamento içinde güç kazanması müsait bir zemin oluştu. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle Meclis seçimini ayrı tutmak zorundayız. Cumhurbaşkanlığını aldığımız taktirde onları dizginleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

14 Mayıs Pazar günü yapılan seçimlerin ardından TBMM’de parti sayıları ve 600 milletvekili kesin olmayan sonuçlara göre belli oldu. Meclis’e giren HÜDA PAR’lı milletvekillerinin Meclis’e girerek, cihatçı unsurlara güç kazandırdığını söyleyen Aksoy, “Türkiye’yi gerecekler” yorumunda bulundu.

28 Mayıs Pazar günü yapılacak ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dikkat çeken Aksoy, “Cumhurbaşkanlığını aldığımız taktirde onları dizginleyebiliriz” dedi. İlay Aksoy konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü

“Türkiye’de örgütlenebilecekler”

“Türkiye’yi çok gerecekler. Germekle birlikte de bu tür insanlar yurt dışında da bu yapılardan çok destek aldıkları için de çok kolay, şimdi de sınır güvenliği sorunlarıyla Türkiye’de örgütlenebilecekler.

11 yıllık savaş sürecinde terörle ilişkili çok sayıda insan geldi. Vatandaşlık da verdiler kimilerine. Türkiye’de barındıkları sürece örgütlenme ihtiyacı duyacaklardır.

“Cumhurbaşkanlığını aldığımız taktirde onları dizginleyebiliriz”

Hizbullah bunlar için çok ideal bir zemin. Hem cihatçı bir kafada, Türkiye Cumhuriyeti’ne tamamen aykırı bir yapı. Terörle geçmişten beri bir bağı, ilişkisi var.

Bu yapıların parlamento içinde güç kazanması müsait bir zemin oluştu. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle Meclis seçimini ayrı tutmak zorundayız. Cumhurbaşkanlığını aldığımız taktirde onları dizginleyebiliriz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.