Bağımsız ve objektif basına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle yapmış olduğu açıklamasında,Bağımsız ve objektif basına her zamankinden daha fazla ihtiyacın olduğunu açıkladı.

Yayınlama: 10.01.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle yapmış olduğu açıklamasında,Bağımsız ve objektif basına her zamankinden daha fazla ihtiyacın olduğunu açıkladı.

Karalar,  Toplumun objektif haber alma özgürlüğü, ancak ve ancak özgürce çalışan, görevini layıkıyla yerine getiren basın-medya kuruluşlarının varlığıyla mümkündür.

Halkın haber alma özgürlüğüne hizmet eden, basın mesleğinin etik kurallarından ödün vermeyen gazetecilere, basın mensuplarına ve basın-medya kuruluşlarına, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milletine gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşılabilmesi için bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

Türkiye’mizin gelişmesi, demokrasimizin köklü hale gelmesi ve hukuk devleti özelliğinin korunması için objektif basın olmazsa olmazdır.

Geçmişte gazetecilere, basın çalışanlarına verilen evrensel haklar nedeniyle ülkemizde Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan fakat daha sonra bu hakların budanması sonucu Çalışan Gazeteciler Günü olarak, gazetecilik mesleğine dair sorunların gündeme getirildiği bir güne dönüşen 10 Ocak, ümit ediyorum ki gelecekte yine bayram tadında kutlanacak bir gün haline gelecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk de basının önemini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.”

Halkı bilgilendirmek için gece gündüz çalışan, problemlere rağmen meslek etiğinden asla vazgeçmeyen basın çalışanlarının, medya emekçilerinin, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü yeniden bayram olarak kutlayabilecekleri günlerin gelmesini diliyorum…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.