Barut: Kanser görülme oranı yüzde 80 arttı

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye’de 50 yaşın altındaki kişilerde kanser görülme oranının son 30 yılda yüzde 80 arttığını belirtti.

Barut: Kanser görülme oranı yüzde 80 arttı
Yayınlama: 28.09.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye’de 50 yaşın altındaki kişilerde kanser görülme oranının son 30 yılda yüzde 80 arttığını belirterek ölümcül riske karşı Sağlık Bakanlığı’nı etkin önlem alıp harekete geçmeye çağırdı.

Sağlık Bakanlığı’nın 2018 yılından bu yana Türkiye’de Kanser İstatistikleri Raporu’nu yayınlamadığını belirtip yurttaşların kanser ilaçlarına erişiminde yaşanan sorunlara daz dikkat çeken Barut, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, “Kamucu ve planlı bir sağlık modeli çerçevesinde kanserle mücadele programı oluşturulmalıdır.  Kaybedecek zaman yok” dedi.

“YÜZDE 80 ARTTI”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanserle ilgili araştırma önergesi sunup ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi de veren Ayhan Barut, “Doğal kaynaklarımız su, hava ve toprak her geçen gün daha fazla kirlenmektedir. Kirlenen su, hava ve toprak doğanın dengesini bozarak insanların tedavisi mümkün olmayan hastalıklarla karşı karşıya kalmasını neden olmakta, yaşam süresini kısaltmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) verilerine göre, Türkiye’de 210 bin 537 kanser vakası görülürken 116 bin 710 hasta hayatını kaybetmiştir. Ayrıca 50 yaşın altındaki kişilerde kanser görülme oranının son 30 yılda yaklaşık yüzde 80 arttığı da bildirilmektedir” diye konuştu.

“BAKANLIK İSTATİSTİK YAYINLAMIYOR”

Kanser tedavisi ve yaşanan sorunlara ilişkin hazırlanan önergelerinin ayrıntılarını paylaşan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti;
“Ülkemizde son yıllarda ekonomik kriz, güvenli ve yeterli gıdaya erişim sıkıntısı, çevre kirliliği ve doğal alanların ranta kurban edilmesi de kanser vakalarının artışına büyük etki göstermektedir. Kanser hastaları, tedavide sosyal ve ekonomik zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Onkoloji hastanelerinde yaşanan yatak sıkıntısı, kanser ilaçlarının piyasadaki tedarikinde yaşanan problemler ve döviz kurundaki artış sebebiyle tek bir dozu on binlerce lirayı bulan ilaçlara erişememektedirler. Sağlık Bakanlığı 2018 yılından beri Kanser İstatistikleri raporunu yayınlamamıştır. Sağlık Bakanlığının istatistikleri yayınlaması alınacak önlemler anlamında önem arz etmektedir. Bu durum gözetildiğinde kanserle mücadelede önemli bir eksikliğin yaşandığı ortadadır. Ulusal ölçekte oluşturulacak etkin bir kanser kontrolünde doğru ve şeffaf kayıt sisteminin oluşturulması ve bunun ilgili kurumlarla koordineli şekilde paylaşılması, kanser teşhis ve tedavi aşamaları açısından önemlidir. Kanıta dayalı tıp bilimi çerçevesinde kabul görmüş kanser kontrol basamaklarının uygulanabilirliğinde, demografik, coğrafi, sosyo-kültürel ve ekonomik parametreler tek tek değerlendirilmelidir. Kamucu ve planlı bir sağlık modeli çerçevesinde kanserle mücadele programı oluşturulmalıdır.”

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

Türkiye’de kanser vakalarının tespiti ve tedavisinde gerekli önlemlerin alınması amacıyla Meclis Araştırma Önergesi hazırlayan Ayhan Barut’un soru önergesinde ise şu sorulara yanıt istendi;
“1- 2010-2023 döneminde yıllar itibariyle kanser teşhisi konan hasta sayısı kaçtır? İllere göre dağılımı nedir?
2- Bu hastalardan kaçının tedavisi başarılı olmuştur?
3- 2010-2023 tarihleri arasında kanser sebebiyle yaşamını yitiren kaç vatandaşımız var?
4- 2010-2023 yıllarında kanser tedavisi için harcanan kaynak miktarı nedir?
5- Kanser tedavisinde kullanılan akıllı ilaçların karşılanması ile ilgili olumlu adımlar atılacak mıdır?
6- Temin edilemeyen kanser ilaçlarının temini için yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.