Barut’tan çiftçiler için mazotta yeterli destek çağrısı

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, AKP iktidarının çiftçinin ve tarımın sorunlarını çözmediği gibi daha da derinleştirdiğini söyledi.

Barut’tan çiftçiler için mazotta yeterli destek çağrısı
Yayınlama: 06.12.2022
A+
A-

İLKGÜN HABER – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, AKP iktidarının çiftçinin ve tarımın sorunlarını çözmediği gibi daha da derinleştirdiğini söyledi. Mazot fiyatlarında son bir yılda yüzde 230 oranında artış olduğuna dikkat çekerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mazot gübre desteğiyle ilgili müjdesine (!) tepki gösteren Barut, “Çiftçimiz yılda 3 milyar litrelik mazot kullanıyor. Bu sene ortalama mazot gideri 80 milyar lirayı aşıyor, verilecek mazot desteği ise 12 milyar lira bile değil. Utanacakları yerde üstüne müjdeymiş gibi algı operasyonu yapıyorlar” dedi.

“MAZOTTA ACI GERÇEK ORTADA”
 
Mazot desteğiyle ilgili hazırladığı soru önergesini Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunan Ayhan Barut, “Tarımsal üretimde çiftçimizin en büyük girdi kalemlerinden birisini mazot oluşturmaktadır. Tarım sektöründe yıllık ortalama 3 milyar litre mazot kullanıldığı gözetildiğinde ortaya çıkan giderin büyüklüğü anlaşılmaktadır. Çiftçimizin 2021 yılında kullandığı mazot tutarının 23 milyar lira olduğu tahmin edilmektedir. 2021 yılında verilen mazot desteği ise 1 milyar 595 milyon lira idi. Verilen mazot desteği, mazot giderinin sadece yüzde 7’sini karşıladı” diye konuştu.

“DESTEK ÇOK YETERSİZ”

Mazot fiyatlarında son bir yılda yaşanan fiyat artış oranının yüzde 230 olarak gerçekleştiğine vurgu yapan Ayhan Barut, “Fahiş oranda artan mazot fiyatları ile çiftçimizin mazot giderinin 2022 yılı toplamında 65 milyar lira civarında olması beklenmektedir. 2022 bütçesinde ise mazota verilen destek miktarı 3 milyar 135 milyon liraydı. Verilen destek miktarı giderin sadece yüzde 5’ini karşılamaktadır. 2023 yılı bütçesinde mazot desteği 11 milyar 964 milyon lira çıkarılmasına rağmen bu destek yetersizdir. Bugün mazot fiyatları sabit kalsa çiftçimizin 2023 yılında mazota ödeyeceği para 80 milyar lirayı bulmaktadır” şeklinde konuştu.

“MÜJDE DEĞİL ACI GERÇEK”

2022 yılında çiftçilere 3 milyar 135 milyon liralık destek verilmesine karşın mazotta ÖTV ve KDV vergilerinin 5.5 milyar lirayı geçtiğini bildiren Barut, şunları kaydetti:
“Kaşıkla verdiklerini kepçeyle geri alıyorlar. Tüm çağrılarımıza rağmen çiftçinin en büyük giderlerinden olan mazotta KDV ve ÖTV’yi kaldırıp üreticiye yeterli destek vermiyorlar. Üstüne algı operasyonuna girişiyorlar. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçenlerde müjde diye aklımızla alay edip gerçekleri saptırmaya çalıştı. Bunların neden olduğu sorun çok ama maalesef bunlarda çözüm yok. İsleri güçleri  algı oyunu. Ne müjdesi? Açıklanan destekte bırakın yüzde 257 oranında artışı, verilecek toplam 271 liralık destek sadece 1 kilogram pamukta 55 kuruş yansır. Piyasada 12-13 lira olan pamuk 55 kuruş ile mi kurtulacak? Maliyeti 20 liranın üstüne çıkan pamukta çiftçinin emeği heba edilirken seyrettiler, şimdi destek çok yeterliymiş gibi utanmadan müjde diye açıklama yapıyorlar. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi de benzer açıklamayı aylar önce yapmıştı. Bunlar utanacakları yerde üste çıkıyorlar.”

“VERGİLERİ KALDIRACAK MISINIZ?”

CHP’li Ayhan Barut’un önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye yönelttiği sorular şöyle sıralandı:

1- Türkiye’de çiftçilerimizin yıllık kullandığı mazot miktarı ne kadardır, bu kullanım için çiftçimizin ödediği tam olarak kaç liradır?
2- Çiftçilerimize verilen mazot desteğini yeterli hale getirmeyi düşünüyor musunuz?
3- Üreticilerimizin kullandığı mazottan ÖTV ve KDV’yi kaldıracak mısınız?”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.