BİK’E KARŞI DANIŞTAY’DA DAVA AÇILDI

Adanalı Yayın Organları Basın İlan Kurumu’nun yeni yönetmeliğine karşın 4 maddenin iptali istemiyle yürütmenin durdurulmasını istediler

Yayınlama: 19.04.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Adanalı Yayın Organları Basın İlan Kurumu’nun yeni yönetmeliğine karşın 4 maddenin iptali istemiyle yürütmenin durdurulmasını istediler

1 Şubat tarihinde resmi gazetede yayınlanan ve 1 Nisan’da yürürlüğe giren Basın İlan Kurumu yönetmeliğinin bazı maddelerine karşı yerel yayınorganları adına Danıştay’da  yürütmeyi durdurma istemli dava açıldı.

“İKİ KADRO ŞARTI ÇOK AĞIR”
Günlük olmayan gazetelere Basın İlan Kurumu yönetmelikleriyle ağır şartlar getirildiğini belirten Av. Mehmet Aydın, “Aslında BİK aracı bir kurum. Yani kendisi zaten reklam vermiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarından gelen reklamları sadece yayın organlarına dağıtarak kendi komisyonunu alan bir kuruluş. Aslında en önemlisi de Basın İlan Kurumu’nun kendi bünyesinde hangi yayın organının yılda ne kadar kazandığı görülmektedir. Aylık yayın yapan yayın organları 2022 yılında 20 bin ila 30 bin TL arasında bir kazanç sağlamış. Fakat, getirilen ağır bir şartla iki kadro isteniyor. Bugün iki işçi maaşı aylık 30 bin TL tutmaktadır. Buda hem insan haklarına, ticaret kanunun bazı maddelerine zaten aykırı bir tutumdur” dedi.

GÜNLÜK DIŞINDAKİLERE RESMİ İLAN PAYI YOK

Avukat Mehmet Aydın günlük gazetelerin resmi ilan payı aldıkları için bazı şartları yerine getirdiğine işaret ederek, “Haftalık, 15 günlük ve aylık gazeteler sadece reklam alabilmektedir. Bu reklamlar ise kamu kurum ve kuruluşlarının isteğine bağlı gerçekleşmektedir.

Yani bu reklamlar süreklilik arz etmiyor. Geliri kısıtlı olan yayın organlarına bu kadar ağır şartlar getirilmesi yayın organlarının kapanmasına neden olacaktır. Zaten Adana
deprem bölgesi olarak zor günlerden geçiyor ve ekonomik sıkıntı yayın organlarında mevcutken bu kararlar bu sektöre büyük bir darbe indirmiştir” diye konuştu.

MÜKTESEP HAKLAR ORTADAN KALDIRILDI
Basın İlan Kurumu yönetmeliklerine göre Süreli Listeye dahil olmuş yayın organlarının bir çırpıda sistem dışı bırakılmasının kazanılmış hakları yok ettiğine işaret eden Avukat Mehmet Aydın, “Bir kanun ve yönetmelik çıktığı andan itibaren sisteme yeni giriş yapacak yayın
organlarına uygulanır ve öylede olması gerekir.

Fakat burada ben sizin kazanılmış haklarınızı kaldırdım deniliyor. İki kadro haricinde yeni bir ofis isteniyor. Yine imtiyaz sahipleri sigortalı olarak tanımlanmıyor” şeklinde konuştu.

4 MADDE İÇİN DAVA AÇILDI
Öte yandan Avukat Mehmet Aydın yönetmeliğin 20, 29, 82 ve 88. Maddelerinin iptalini ve yayın organlarının maddi kayıplarının önlenmesi adına yürütmenin acilen ve tedbiren durdurulmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.