ÇALIŞKAN; “10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”NÜ KUTLADI…

Yayınlama: 10.01.2024
A+
A-

İLKGÜN HABER – Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Çalışkan mesajında şunları söyledi:  “Gazeteciler, toplumun gözü-kulağıdır. Onlar adına gündemi ve yaşanan pek çok olayı takip ederler, kayıt altına alırlar ve insanlara duyururlar. Medya organlarında, gazetecilerin hazırladığı haberler topluma sunulur ve böylece, toplum adına çalışan gazeteciler, toplumun haber alma hakkını teslim etmiş olurlar.

Ancak, bu süreç hiç de kolay bir süreç değildir. Bazen, savaş bazen hastalık, bazen de tehditlere maruz kalır “çalışan gazeteciler”… Toplumsal bilinci arttırmak ve güçlendirmek, kamu yararını her zaman ön planda tutmak ve farklı seslerin, yorumların topluma duyurulmasında önemli fonksiyonlara sahip olan gazeteciler, toplum üzerinde güçlü bir tesir bırakan basın kanalıyla topluma hizmet ederler.

Ahlaki değerlere önem veren, dürüst ve tarafsız basın anlayışı daha da yaygınlaştırılmalıdır. Çünkü basın mensupları karar alma mekanizmalarını etkilemektedirler. Ayrıca, kitleleri de etki altına alabildikleri için yaptıkları iş çok önemlidir. Öte yandan gazeteciler, haber kaynaklarından aldıkları bilgileri teyit ederek, kontrol ederek halka sunmalıdırlar.

Haberlerin detaylarına dikkat etmeliler, ince eleyip sık dokuyarak işlerini yapmalılar. Yerinde ve zamanında haber hazırlamak, gazeteciler için elzemdir. Yanlış haberler, habere konu olan kişi ve kurumlara zarar verebilir. Bu da kul hakkına girmek demektir. Bu elbette hiç kimsenin kabul edemeyeceği büyük zararlara yol açabilir. Kul hakkına riayet edilmeli ve bu noktada azami hassasiyet gösterilmelidir.

 Toplumun önemli dinamiklerinden biri olan basının, güzide çalışanlarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, çalışma hayatlarında başarılar dilerim.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.