Çukurova Üniversitesinden Akdeniz Meyve Sineği İle Mücadelede Çığır Açacak Buluş

Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede çığır açacak “Dijital Zararlı Tespit Tuzağı” prototipi imal edildi.

Çukurova Üniversitesinden Akdeniz Meyve Sineği İle Mücadelede Çığır Açacak Buluş
Yayınlama: 03.02.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) tarafından, özellikle bölgede büyük ölçüde tarımsal ürün kayıplarına neden olan Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede çığır açacak “Dijital Zararlı Tespit Tuzağı” prototipi imal edildi.

Cihaz, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Muharrem Say’ın danışmanlığında yürütülen doktora tezi kapsamında doktora öğrencisi Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Dündar tarafından geliştirildi.

Cep Telefonu Uygulaması Geliştirildi

Geliştirilen cihaz, başta Akdeniz Meyve Sineği olmak üzere dijital ortamda tanımlanmak koşuluyla tüm zararlılarla mücadelede erken uyarı sistemi olarak kullanılabilecek. Muadillerine kıyasla çok daha etkin ve kolay işletilebilen cihaza ait bir de cep telefonu uygulaması geliştirildi. Sistemin parçası olan cep telefonu uygulamasıyla, önceden tanımlanmış zararlı eşik değerleri ve iklim parametreleri birlikte değerlendirilerek, günlük zararlı yoğunluğu hakkında üreticiler tespit ettikleri saat diliminde uyarı mesajı alacaklar.

Seri Üretim İçin Gerekli Tescil ve Patent İşlemleri Devam Ediyor

Bu özellikleriyle sistem, iklim parametreleri ve zararlı yoğunluğu arasındaki ilişkinin, yapay zekâ teknolojisiyle modellenmesi sonucunda, üreticiler ve ilgili kurumlar için erken uyarı sistemi olarak kullanılabilecek. 

Geliştirilen dijital platformun yaygınlaşmasıyla, tarımsal ilaç uygulama sayı ve miktarının azalacağını vurgulayan Doç. Dr. Sait Muharrem Say bu durumun üretim maliyetlerinde azalma,  üretimde kalite ve miktar artışı ile çevre ve halk sağlığı alanlarında somut yararlar elde edileceğini ifade etti.

Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Dündar da, geliştirilen dijital sistemin saha çalışmalarının tamamlandığını seri üretim için gerekli tescil ve patent işlemlerinin devam ettiğini vurguladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.