Demokrasimizin köklü hale gelmesi için özgür ve ilkeli basına ihtiyacımız var

Bir milletin doğru haber alma hakkı, bağımsız hareket edebilen, meslek etiğine uygun çalışan gazeteciler ve basın kuruluşlarının varlığıyla mümkündür.

Yayınlama: 09.01.2024
A+
A-

İLKGÜN HABER – Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Karalar, Objektif, bağımsız basın, köklü demokrasilerin en önemli unsurlarındandır diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

Bir milletin doğru haber alma hakkı, bağımsız hareket edebilen, meslek etiğine uygun çalışan gazeteciler ve basın kuruluşlarının varlığıyla mümkündür.

Toplumun haber alma özgürlüğüne hizmet eden, basın mesleğinin etik kurallarından ödün vermeyen gazetecilere, basın mensuplarına ve basın-medya kuruluşlarına, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milletine gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşılabilmesi için bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir” diyerek basının önemine vurgu yapmıştır.

Türkiye’mizin gelişmesi, demokrasimizin köklü hale gelmesi ve hukuk devleti özelliğinin korunması için objektif basın olmazsa olmazdır.

Geçmişte gazetecilere, basın çalışanlarına verilen evrensel haklar nedeniyle ülkemizde Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan fakat daha sonra bu hakların budanması sonucu Çalışan Gazeteciler Günü olarak, gazetecilik mesleğine dair sorunların gündeme getirildiği bir güne dönüşen 10 Ocak, ümit ediyorum ki gelecekte yine bayram tadında kutlanacak bir gün haline gelecektir.

Toplumu bilgilendirmek için gece gündüz çalışan, ağır sorunlara rağmen meslek etiğinden asla vazgeçmeyen basın çalışanlarının, medya emekçilerinin, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü yeniden bayram olarak kutlayabilecekleri günlerin gelmesini diliyorum…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.