Dost Oyuncular, “İsyancıları” sahneliyor

Adana’nın en eski amatör tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, geçen yıl sahneleyecekleri ama 6 Şubat depremi nedeniyle erteledikleri “İsyancılar” adlı oyunu bu yıl sahneye koyacak.

Dost Oyuncular, “İsyancıları” sahneliyor
Yayınlama: 17.03.2024
Düzenleme: 17.03.2024 12:51
A+
A-

Adana’nın en eski amatör tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, geçen yıl sahneleyecekleri ama 6 Şubat depremi nedeniyle erteledikleri “İsyancılar” adlı oyunu bu yıl sahneye koyacak.
Oyun hakkında bilgiler veren Dost Oyuncular Yönetmeni Bülent Uz, “Çok partili demokratik hayata geçişte, Mersin’e bağlı Aslanköy olayı ve köylülerin seçim sandığını köylünün namusu sayarak koruması, demokratik bir hareket olarak tarihe geçmiş bir olaydır” dedi.
“Oyun, gerçek hayatta yaşanmış bir olayın anlatımıdır” diyen Bülent Uz, “Dost Oyuncular olarak Recep Bilginer’in yazdığı “İsyancılar” oyununu bu yıl ilk kez 2024 Mayıs ayında sahneleyeceğiz. Geçen yıl, içlerinde Adana’nın da olduğu 11 ilimizi derinden etkileyen ve 50 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği 6 Şubat depremi nedeniyle bu oyunumuzu ertelemiştik. Hayat yavaş yavaş normale dönerken biz de kaldığımız yerden bu oyunu sahnelemeye karar verdik. Haftada 2 gün provalarımız devam etmektedir” dedi.
Uz, 1922 yılında Adana’da doğan Recep Bilginer’in şiir, roman, senaryo, tiyatro, anı, inceleme ve deneme gibi türlerde eserler verdiğini ve 1960 sonrası Türk tiyatrosunda tarihi, sosyal ve siyasi konulardaki eserleriyle tanındığını belirterek,”Gazeteci ve yazar olarak 73 yıl yaşayan ve 2005 yılında kalp krizi sonucu yaşama veda eden Adanalı büyüğümüzü İsyancılar eserini oynayarak O’nu yeniden anmış olacağız” dedi.

“Köylülerin Demokrasi Mücadelesi”

Oyunun konusunu anlatan Dost Oyuncular Yönetmeni Bülent Uz, “Oyun, gerçek hayatta yaşanmış bir olayın anlatımıdır. Mersin’in Aslanköyü’nde 1947 yılında yaşanan muhtar seçimi sonunda, köylünün seçim sandığına sahip çıkarak muhtara ve onun kışkırtmasıyla köye gelen bir bölük jandarmaya karşı koymaları ve ” İsyan ” ettiler diye topluca hapse atılan köylülerin olayını anlatmaktadır. Oyunda en küçük idari ünite olan köy ile en büyük idari ünite olan vilayet-muhtar-vali dayanışması- sonunda uğranılan haksızlığı işlenmektedir. Çok partili demokratik hayata geçişte, Aslanköy olayı ve köylülerin seçim sandığını köylünün namusu sayarak koruması, demokratik bir hareket olarak tarihe geçmiş bir olaydır” diye konuştu.
Oyunda rol alan sanatçılar şunlar:
Süheyla Yanar, Mehmet Yaşar, Erna Edis, Olcay Heybeli, Ahmet Özer, Ertuğrul Yılmaz, Mertcan Yıldız, Gökhan Övez, Ayfer Ünlü, Ayhan Burkaş, Menduha Sapmaz,Ahmet Özer,Hülya Ekmekçi, Hayati Özhan, Mehmet Zeki Altıgül,Gülay Temur, Ali Özer.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.