Erhan Usta, Ambargo iddiasını belgeleriyle yalanladı

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, soru önergesine onay verilmediği iddiası ile kendisine ambargo uygulandığını öne süren Salim Ensarioğlu’na tepki gösterdi. 

Erhan Usta, Ambargo iddiasını belgeleriyle yalanladı
Yayınlama: 21.12.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, soru önergesine onay verilmediği iddiası ile kendisine ambargo uygulandığını öne süren Salim Ensarioğlu’na tepki gösterdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, geçtiğimiz günlerde partisinden istifa eden Salim Ensarioğlu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı iddialara ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi.
Soru önergesine onay verilmediğini iddia ederek, kendisine ambargo uygulandığını öne süren Ensarioğlu’na tepki gösteren Usta, “Bu tamamen yalan ve iftira” dedi.
İYİ Parti Grubu’ndan tarih ve sayı alan söz konusu önergenin genel evraka gönderildiğine dikkat çeken Usta, önergelerin buradan da kanun ve kararlara iletildiğini ifade etti.
“Ensarioğlu bu iftirayı atarken, İYİ Parti’de bu işlerin düzgün yapıldığını muhtemelen bilmiyordu” diyen Usta, soru önergesinin evrak kayıt sistemine de girdiğine işaret etti.
İYİ Parti Grubu tarafından verilen tarih ve sayı ile önergenin TBMM genel evrakına girdiğini gösteren tarih ve sayıya dikkat çeken Usta, “İkisinin de tarihi 16’sı. Yani hiçbir bekletme yok. Zaten önerge de 16’sında geldi. Hemen işlem gördü. Kendi grubumuzdaki işlemler yapıldı.
Sonrasında da genel evraka teslim edildi.” dedi.
Gelen önergeleri, maddi hata ve parti politikaları kapsamında içerik açısından incelediklerini aktaran Usta, milletvekillerinin soru önergelerini doğrudan da verebileceğinin altını çizdi.
Hazırlanan önergede “Türkiye Büyük Millet Meclisi Bakanlığı’na” yazıldığını kaydeden Usta, “Bunu biz de görmemişiz. Bu şekilde genel evraka göndermişiz. Orada işlem yapıldıktan sonra kanun ve kararlar buradaki hatayı görünce, bizimle temasa geçmeden Sayın Ensarioğlu’nun
ofisiyle temasa geçerek önergenin düzeltilmesini istemiş. Onlar da düzelterek tekrar göndermişler.” dedi.
Ambargonun söz konusu olmadığını vurgulayan Usta, şöyle devam etti:
“İYİ Parti Grubu’nun İsrail’e karşı tavrı çok nettir. Sayın Genel Başkanımız ve parti temsilcileri olarak bizler İsrail’in yaptığının bir katliam olduğunu defalarca vurguladık. Bizler TBMM’de, Sayın Genel Başkanımız grup toplantısında, Grup Başkanvekilleri olarak da bizler Genel Kurul’da ‘Gelin hodri meydan. Varsanız; Netanyahu’yu savaş suçlusu ilan edelim’ sözünü kullandık. Bu çağrıyı yapan bir siyasi partiye, ‘Benim soru önergemi göndermiyorlar’ deyip saldırmanın akılla, mantıkla, vicdanla izah edilecek bir yanı yoktur. Kaldı ki bu konu sadece soru önergesinde değil defalarca bizim konuşmalarımızda yer almıştır. Soru önergesi veren tek kişi Ensarioğlu da değildir. Bununla ilgili başka soru önergelerini de her defasında gönderdik.” Konuya açıklık getirilmesinden sonra Ensarioğlu’nun bir açıklama daha yaptığına işaret eden Usta, “Özrü kabahatinden büyük.” yorumunu yaptı.

İYİ Parti’ye bir operasyon yapıldığını vurgulayan Usta, “Bu çok net. Neden sonuç ilişkisi bu kadar zayıf bir iddia olamaz. Varsayalım ki böyle bir şey oldu. Buradan ortaya çıkarak kocaman kocaman laflar ediliyor. ‘Bu ambargo bana değil merkez sağa yapıldı’ şeklinde birtakım laflar
söyleniyor. Nasıl bir sebep sonuç ilişkisi kuruldu, bunu anlamak mümkün değil” diye ekledi.
Düzeltmenin Ensarioğlu’nun ofisi tarafından yapıldığına dikkat çeken Usta, “Bu olaydan bizim tweetle haberimiz oldu. Biz kendi işlemlerimizi yapmışız sonra da soru önergesini Meclis’in ilgili birimlerine göndermişiz. Ensarioğlu’nun bilmemesi mümkün değil, çünkü altında imzası var. Dolayısıyla bu bilerek söylenmiş bir yalan ve iftiradır” şeklinde konuştu.
Usta, Meclis Başkanlığı’ndan da bir açıklama beklediklerini ekledi.
Düzeltme amacıyla yaptığı açıklamada önergenin yazım yanlışı nedeniyle geciktiğini savunan Ensarioğlu’na tepki gösteren Usta, “Bizde bir gecikme yok. Yazım yanlışı kendisinden kaynaklanıyor. Düzeltmeyi yapan da kendisi.” ifadesini kullandı. Usta, şöyle devam etti:
“Sayın Müsavat Dervişoğlu, Ensarioğlu’nun defalarca özür dilediğini bana söyledi. Açık kabahatin gizli özrü olmaz. Sayın Ensarioğlu’ndan attığı iftirayla ilgili kamuoyundan net bir şekilde özür dilemesini bekliyoruz. Telefonla özür dilemek olmaz. Yalanı, iftirayı sosyal medya
hesabından bütün Türkiye’ye yayacaksınız, ondan sonra da gizli gizli özür dileyeceksiniz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.