Esendemir: 10 Ocak artık işlevini kaybetti

Yayınlama: 09.01.2024
A+
A-

İLKGÜN HABER – Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve 212 sayılı Fikir İşçileri Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 10 Ocak 1962’den bu yana kutlanan Çalışan Gazeteciler Gününün tamamen işlevini kaybettiğini açıkladı.
Büyük sorumluluk isteyen mesleklerini en doğru ve objektif şekilde, her koşul altında fedakârca yerine getiren gazetecilerin artık maaş alamaz hale geldiğini vurgulayan Esendemir, ÇGC Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, “Doğru ve tarafsız haberin peşinde tüm engelleme ve zorluklara karşın yılmadan mücadele eden emekçiler, alın terinin karşılığını alamıyor. Böyle bir ortamda biz neyin kutlamasını yapacağız” dedi.
Anadolu basının her geçen gün kan kaybettiğini, gazetelerin kapatıldığını ve televizyonların susturulduğunu dile getiren Başkan Esendemir, “Türkiye’de yazılı, görsel ve işitsel medyanın yanı sıra, günümüzde yaygınlaşan internet medyası da, toplumumuza haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyon üstlenmektedir. Üstlenmektedir ama onlar da ekonomik kriz yaşamaktadırlar.  Toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuoyuna iletilmesi, Adana’nın tanıtılması gibi pek çok konuda önemli bir kamu görevi üstlenen gazeteciler, halkın gözü, kulağı ve dili olmaktan çıkmış tamamen yaşam mücadelesi verir hale gelmiştir. Türkiye’de toplumun aydınlatılması sürecinde; farklı görüş ve düşünceleri objektif ve tarafsız yayın anlayışıyla yayınlarken, önemli ve hassas bir görev ifa eden gazetecilerin artık ekonomik özgürlüğüne kavuşmuş bir ortamda çalışmalarını istiyoruz. 10 Ocak eskiden olduğu gibi amacına uygun kutlanmalı ve basın özgürlüğü tam anlamıyla uygulanmalıdır. Bunların olmadığı yerde 10 Ocak’tan söz etmek anlamsızdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.