Esendemir, Bartın yüreğimizi dağladı

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Türkiye Taşkömürü Kurumu Bartın Amasra Müdürlüğü sorumluluk alanındaki maden ocağında yaşanan grizu patlamasının ardından 40 işçinin hayatını kaybetmesi ve onlarca işçinin yaralanmasından büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Yayınlama: 15.10.2022
A+
A-

İLKGÜN HABER – Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanvekili ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, Türkiye Taşkömürü Kurumu Bartın Amasra Müdürlüğü sorumluluk alanındaki maden ocağında yaşanan grizu patlamasının ardından 40 işçinin hayatını kaybetmesi ve onlarca işçinin yaralanmasından büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi.
ÇGC Yönetim Kurulu adına açıklamalarda bulunan Başkan Esendemir, “Bartın yüreğimizi dağladı. Patlamada ölenlere rahmet dilerken, göçük altında bulunanların da biran önce sağ olarak çıkarılmasını temenni ediyoruz. Devam eden kurtarma çalışmalarından iyi haberler bekliyoruz. Geçmişten günümüze yüzlerce insanın grizu facialarında can vermesinden büyük üzüntü duyuyoruz. Dileriz Bartın son olur ve bundan sonra gerekli önlemler alınır” dedi
Türkiye’de 1941 yılından bugüne kadar birçok bölgede yer alan kömür ve diğer maden ocaklarında yaşanan, pek çoğu grizu patlaması, göçük ve yangından kaynaklı olmak üzere iş kazalarında 3 binden fazla işçinin hayatını kaybettiğini belirten Esendemir, “Bartın’daki ailelerin acılarını paylaşıyoruz. Daha yoğun önlemler alınarak, bu tür faciaların önüne geçileceğine inanıyoruz” diye konuştu
Zonguldak Armutçuk’ta 7 Mart 1983’te meydana gelen grizu patlamasında 103 maden işçisi hayatını kaybetmesinin ardından Manisa Soma’daki faciada 301 kişi can vermesiyle tarihin en büyük can kaybının yaşandığını dile getiren Esendemir, şunları söyledi: “Bartın’dan gelen acı haber bütün ülkeyi yasa bürüdü, yaşananlardan büyük acı duyduk. Grizu patlamasında yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dilerken, yaralıların da biran önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.