Eski Çırçır Fabrikası Seyhan Sanat Merkezi’ne dönüşüyor

Seyhan Belediyesi, 25 milyonluk yatırımla eski Çırçır Fabrikası’nı Seyhan Sanat Merkezi’ne dönüştürüyor.

Yayınlama: 01.01.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Seyhan Belediyesi, 25 milyonluk yatırımla eski Çırçır Fabrikası’nı Seyhan Sanat Merkezi’ne dönüştürüyor.

Tarihi dokusu korunarak restorasyonu tamamlanacak olan eski Çırçır Fabrikası’nın temel atma töreni dün akşam saatlerinde gerçekleştirildi. Siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, demokratik kitle ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve yurttaşların katılımıyla gerçekleştirilen törende konuşan Sakarya Mahallesi Muhtarı Semra Özdal, Seyhan Belediyesi’ne ve Başkan Akay’a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Özdal, “Seyhan Belediye Başkanımıza mahallemize bu kadar güzel bir kültür sanat merkezi inşa ettirdiği için minnettarız” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN SELAMINI İLETTİ

Önceki gün ziyaret ettiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını katılımcılara ileten Başkan Akif Kemal Akay, “Genel Başkanımız bizden beklediği; yakın iktidarımıza Millet İttifakı olarak bizim hazır olmamız… Bugüne kadar yaptığımız hizmetlerimizi artırarak devam etmemizi istedi. Özellikle sosyal yardımlar açısından belediyelerimizin hizmetlerinden son derece memnun kaldığını ifade etti” diye konuştu.

ÇIRÇIR FABRİKASI SANAT MERKEZİ OLARAK YENİDEN HAYAT BULACAK

Seyhan’da hem sosyal belediyecilik hem de kentin kültür-sanat alanlarında gelişimini destekleyen bir anlayışla hizmet verdiklerini dile getiren Başkan Akay, sürdürülebilir projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti. Zeydan Karalar döneminde kamulaştırılan eski Çırçır Fabrikasının sanat merkezine dönüştürüleceğini aktaran Başkan Akay, “Eski İstasyon” binasının da restore edilerek yeniden kent yaşamıyla bütünleştirileceğini vurguladı.

YAŞAR KEMAL, ORHAN KEMAL, MUZAFFER İZGÜ EVLERİNİ ADANA’YA KAZANDIRMALIYIZ

Zeydan Karalar döneminde kamulaştırılan İlhan-Turhan Selçuk kardeşlerin gençliklerinde yaşadığı tarihi binayı “Karikatür Evi” olarak Adanalıların hizmetine sunacaklarını ifade eden Başkan Akay, “Geçmiş dönemde kamulaştırılması yapılan çok sayıda alan bu dönemde tamamlanacak. Yaşar Kemal evi, Orhan Kemal Evi, Muzaffer İzgü evi gibi bir takım evlerin de artık Adana’ya kazandırılması lazım” ifadelerini kullandı.

ÇOK DAHA GÜZEL GÜNLERDE BULUŞACAĞIZ

Festivaller kenti olarak anılan Adana’ya gelen turistlerin kentin tarihi güzelliklerini görmesinin önemine de değinen Başkan Akay, Tepebağ ve Ulucami çevresinin Büyükşehir Belediyesiyle birlikte yapılan sokak sağlıklaştırma ve restorasyon çalışmalarının ardından çok daha değerli ve önemli bölge haline geleceğine işaret etti. Başkan Akay, “Sizlerle çok daha güzel günlerde buluşacağız. Bu tesisin Adana’ya hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

ADANA’YA HAYIRLI, UĞURLU OLSUN

Çırçır Fabrikası’nı Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde kamulaştıran Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, binanın sanat merkezine dönüşecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Karalar, “Çok mutlu olduğumu söylemek istiyorum. Görüyorsunuz burası Adana’nın en değerli yerlerinden bir tanesi. Burada ticari konut olabilir, konut olabilir, AVM bile olabilir ama başka tesisler için kullanıyoruz. Sosyal demokrat belediyeciliğin bir göstergesi olarak bu tür yerleri bir ticari kazanç için değil kültür sanat ya da halkımızın değerlendirebileceği başka tesisler için kullanıyoruz. Adana’ya hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek temel atma töreni gerçekleştirilirken Başkan Akay, konuklara yapılan restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.