Güvenlik Görevlisinin Öldürülmesine Hekimlerden Tepki

Adana Şehir Hastanesi Başhekimlik Binası önünde toplanan Adana Tabip Odası Yönetimi Esenyurt Devlet Hastanesi’nde görevi başında bıçaklanarak hunharca öldürülen güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan’a yapılan saldırıyı kınadı.

Güvenlik Görevlisinin Öldürülmesine Hekimlerden Tepki
Yayınlama: 15.09.2022
A+
A-

İLKGÜN HABER – Adana Şehir Hastanesi Başhekimlik Binası önünde toplanan Adana Tabip Odası Yönetimi Esenyurt Devlet Hastanesi’nde görevi başında bıçaklanarak hunharca öldürülen güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan’a yapılan saldırıyı kınadı. Açıklamaya hastane güvenlik görevlileri de katılarak destek verdi.           

GÜVENLİĞİ SAĞLARKEN CANINDAN OLDU

TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’inde katıldığı açıklamada Sağlıkta Şiddete yeni bir kurban daha verdiklerini söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi’nde canice bir cinayetle bir arkadaşımızı daha kaybettik. Görevi güvenliği sağlamak olan, hepimizi ve çalışma ortamlarımızı koruyan bir kardeşimiz canice bıçaklı saldırı sonrası hayatını kaybetmiştir. Çalışma arkadaşları olan hekim, hemşire ve tüm sağlık emekçilerinin tüm çabalarına karşın arkadaşımız aramızdan ayrılmıştır. Sevgili güvenlik görevlisi arkadaşımız Tuğrul Okudan’ ı canice bir şekilde sağlıkta şiddete kurban verdik.”

 

SİYASETÇİLERİN ŞİDDET DİLİ BU CİNAYETLERİN NEDENİDİR

Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Bizlerden koparılan arkadaşımız maalesef ilk değildir. Bugüne kadar kaybettiğimiz Göksel Kalaycıların, Ersin Aslanların, Kamil Furtunların, Aynur Dağdemirlerin ve Ekrem Karakayaların son halkasıdır. Ne yazık ki bu kışkırtılmış sağlık sistemi ve bozukluklar devam eder ise son da olmayacaktır. Güvenliğimizi sağlayan arkadaşlarımızı bile kaybetmekteyiz. Son yirmi yılda kışkırtılmış sağlık sistemi, kar hırsı ve üstümüzden oy kazanma isteği bu günlerin nedenidir. Toplumun herkesimindeki ve siyasetçilerin şiddet dili bu cinayetlerin nedenidir. Bu ülkedeki kadın cinayetleri, hayvan cinayetleri, cezasızlık ve ekonomik sıkıntılar bu cinayetlerin başka nedenidir.”

 

SAĞLIK CAMİAMIZIN VE SEVENLERİNİN BAŞI SAĞ OLSUN

Uzm. Dr. Menteş, “Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu biliyoruz. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir. Güvenli çalışma alanı sağlamak siyasal iktidarın sorumluluğundadır. Bu tür cinayetlerin bir daha olmaması için TTB başta olmak üzere tüm sağlık emek örgütleri ile derhal bir araya gelinmelidir. Sağlık sistemi yeniden örgütlenmelidir. Sevgili güvenlik görevlisi arkadaşımız Tuğrul Okudan’ı kaybetmenin derin üzüntüsü ile tüm sağlık camiamızın ve sevenlerinin başı sağ olsun.” diye konuştu.

Sağlıkta Dönüşüm Projesinin son 20 yılda sağlıkta şiddete döndüğünü ifade eden TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Şiddetin Sağlık Bakanının açıkladığı Beyaz Reformla devam edeceğini söyleyerek sağlıkta şiddete ve sağlık alanında yaşanan tüm sorunlara karşı mücadelelerini devam ettireceklerini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.