Hukukçu Figen Çalıkuşu: Türkiye’de siyaset ve yargı sistemi topyekün çürüdü

Hukukçu Figen Çalıkuşu, Türkiye’de siyaset kurumunun ve yargı sisteminin çürüdüğünü belirterek dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin mevcut durumunu eleştiren Çalıkuşu, iktidar ile muhalefetin aynı olduğunu değerlendirdi.

Yayınlama: 29.07.2023
A+
A-

İLKGÜn HABER – Hukukçu Figen Çalıkuşu, Türkiye’de siyaset kurumunun ve yargı sisteminin çürüdüğünü belirterek dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin mevcut durumunu eleştiren Çalıkuşu, iktidar ile muhalefetin aynı olduğunu değerlendirdi.

Türkiye’deki yargı sistemine ve siyasete yönelik eleştirilerde bulunan Hukukçu Figen Çalıkuşu, her iki kurumun da benzer şekilde çürümeye devam ettiğini ifade etti. Çalıkuşu, adaletin sağlanmasında ciddi sıkıntılar yaşandığına ve yargıda meydana gelen garipliklerin önemli bir handikap olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları ile İdari Yargı Hâkimleri Kura Töreni’nde yargı mensuplarına yönelik verdiği uyarıyı hatırlatan Çalıkuşu, aynı gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir yazıda yer alan bir davaya yapılan müdahale iddialarından bahsettiğine işaret etti.

“KAMUOYU BİLGİLENDİRİLMELİ”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hâkimler Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanı Halil Koç ve Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz’ın adının bu davada geçmesini sorgulayan Çalıkuşu, konu hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bahsi geçen davanın, Azerbaycan’ın devlet enerji şirketi SOCAR ile Palmali Holding arasında bir alacak davası olduğunu aktaran Çalıkuşu, suç örgütü lideri Sedat Peker’in videolarında bu ihtilafın arka yüzünün açıklandığını belirtti. Çalıkuşu’nun aktardığına göre, mahkeme başkanının Adalet Bakanı Yardımcısı tarafından tehdit edilerek SOCAR lehine karar vermesi istendiği iddiaları gündeme geldi. Mahkeme üyelerine de SOCAR lehine karar verilmesi talimatı verildiği ifade edildi.

Çalıkuşu, söz konusu davanın 3 Mayıs 2023 tarihinde görüldüğünü ancak hâkimlerin istenilen kararı vermediğini belirterek delillerin, Mansimov’un şirketinin haklı olduğunu gösterdiğine işaret etti. Çalıkuşu, seçimlerin araya girmesi sonrasında İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Okan Albayrak tarafından Ramazan Acar ve Raşid Dursun’un çağrıldığını ve duruşmanın ertelenmesi talimatının verildiğini belirtti.

“HAKİM KARAR VERİRKEN ETKİLENDİ Mİ?”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’da seslenen Çalıkuşu, mahkeme başkanı hâkim Ramazan Çakmak’ın karar verirken etkilenip etkilenmediğini sorguladı.

Çalıkuşu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da seslenerek HSK üyelerinin yargıya müdahalesi konusunda bilgi talep etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.