Karataş’ta kadınlara yönelik ileri dönüşüm ve tasarım eğitimleri

Sürdürülebilir Balıkçılığa Destek Projesi kapsamında balıkçılara sürdürülebilirlik ve deniz kirliliği eğitimi ile kadınlara yönelik ileri dönüşüm ve tasarım eğitimleri verildi.

Karataş’ta kadınlara yönelik ileri dönüşüm ve tasarım eğitimleri
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-
İLKGÜN HABER – Karataş Belediyesi, Enerjisa ve Karataş Su Ürünleri Kooperatifi iş birliği ile gerçekleştirilen Sürdürülebilir Balıkçılığa Destek Projesi kapsamında balıkçılara sürdürülebilirlik ve deniz kirliliği eğitimi ile kadınlara yönelik ileri dönüşüm ve tasarım eğitimleri verildi.
Eğitimlere katılım gösteren balıkçılar ile bir araya gelen Karataş Belediye Başkanı Ali Bedrettin Karataş eğitim programında söz alarak, “Geçiminin büyük bir kısmını balıkçılık ile sağlayan ilçe halkımız, deniz kirliliğinin önlenmesi amacı ile hazırlanan proje kapsamında, balıkçılarımıza yönelik denizlerde meydana gelen kirliliğin  balıkçılığa verdiği zararı ve bu zararın balıkçılarımız üzerindeki etkilerini azaltmak istedik.
Denizlerimiz her geçen gün kirlenmeye devam ediyor. Bu konunun balıkçılarımız aracılığı ile ele alınması, takdir edilmesi gereken bir yaklaşım modelidir.  Proje kapsamında balıkçıların ağlarında çıkan atıkları ve kullanım dışı olan balıkçı ağlarını geri dönüşüme kazandırmayı hedefliyor ve bu sayede denizel ekosistemin korunmasını ve sürdürülebilir balıkçılığın devamlılığını amaçlıyoruz.
Balıkçılarımıza, deniz kirliliğine yönelik eğitim programı gerçekleştirilirken buna paralel olarakta kadınlarımıza balıkçı ağları ve atık malzemelerden yeni ürünler tasarlanarak ekonomilerine katkı sağlayacak ürünler tasarlanması yönünde eğitim verilmesini sağladık.
Kadınlarımız atık malzemeleri ileri dönüşüm teknikleri ile yepyeni ürünlere dönüştürerek çantalar tasarladılar. Kadınlara sağladığımız bu eğitimi belgelendirerek yeni bir istihdam modeli oluşturulması yönünde alt yapı kurmayı hedefledik. Eğitimlere katılım gösteren balıkçı kardeşlerim ile kadınlarımıza ve İzmir’den, İstanbul’dan buraya gelerek eğitimleri veren projenin önemini benimseyerek bizlere destek olan akademisyen arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunarım.
Balıkçılarımıza ve kadınlarımıza yönelik eğitimlerin ilerleyen günlerde de yeni programlar ile devam edeceğini belirten Başkan Karataş, ilçemizde yeni atılımların ve girişimlerin oluşması yönünde her daim öncü olacaklarını belirttiler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.