KDK’den “Dişini Sıkma, Yumruğunu Sık” Eylemi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kadın Dayanışma Komiteleri (KDK), 7 ilde eylemler düzenledi. “Dişini Sıkma, Yumruğunu Sık” sloganıyla düzenlenen eylemlerde emekçi kadınların yaşadığı sıkıntılar dile getirdi.

Yayınlama: 09.03.2024
A+
A-

İLKGÜN HABER – 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kadın Dayanışma Komiteleri (KDK), 7 ilde eylemler düzenledi. “Dişini Sıkma, Yumruğunu Sık” sloganıyla düzenlenen eylemlerde emekçi kadınların yaşadığı sıkıntılar dile getirilirken, tarikatlar, cemaatler, düzen partileri ve patronlar da yoğun biçimde eleştirildi.

İstanbul’daki eylem, saat 20:00’de Kadıköy’de Süreyya Operası’nın önündeydi. Yüzlerce kişinin katılımıyla düzenlenen eylemde ilk olarak bir özel olarak öğretmeni ve bir tekstil işçisi kadın, işyerlerinde ve hayatta yaşadıklarını sıkıntıları anlattılar.

Ardından KDK Sözcüsü Serap Emir konuştu. Kadınları yoksulluğa, şiddete mahkum edenlere, geleceklerini ipotek altına alanlara karşı toplandıklarını belirten Emir, konuşmasının başında, T24’te Cansu Çamlıbel’e konuşan patron Ümit Boyner’e yüklendi.

“Biz buradayız ama bazı gazeteciler patron kadınların yanında” diyen Emir şöyle konuştu: “Utanmadan, 8 Mart’ta mikrofonu bize değil, bizim emeğimizi sömüren patron kadınlara uzatıyorlar. Bu yıl da Ümit Boyner’e uzatmışlar. Boyner anlattı, ne kadar da çok kadına iş verdiğini anlattı, kadınlar için kurduğu fonları, sosyal yardım projelerini anlattı. Ne kadar çok iyilik, gözlerimiz yaşardı. Tabii parası olana iyilik yapmak kolay ama kadın emekçilerin, işçilerin haklarını vermek zor. Gazeteci sormamış biz soruyoruz: Ümit Boyner, holdinglerindeki kadınları kaça çalıştırıyorsun? O servetini kaç kadının emeğini sömürerek biriktirdin?”

‘Boyner bir gün bizim hayatımızı yaşasın, bakalım nezaketinden eser kalacak mı?’

Ümit Boyner’in söz konusu söyleşide şiddetin kaynağı olarak “nezaketsizliğe” işaret ettiğine değinen Emir, “İş dünyası hoşgörülüymüş, kibarmış ama bizler pek bir kabaymışız, ondanmış hep bunlar. İşte böyle ikiyüzlüler, böyle utanmazlar dostlar… Bu şiddeti, bu sömürüyü başımıza onlar bela etmemiş gibi, bu düzeni onlar yönetmiyormuş gibi yaşadığımız şiddet için de halkı suçluyorlar, bizi aşağılıyorlar. Bu şiddet sayesinde nasıl kadınları ucuza çalıştırdıklarından, sömürdüklerinden hiç bahsetmiyorlar. Ümit Boyner sırça köşkünden çıkıp 1 gün bizim yaşadığımız hayatı yaşasa, bir gün bizim çektiğimizi çekse nezaketinden eser kalacak mı acaba? Bizim gördüğümüz şiddetin sebebi onların bu düzenidir. Onlar sefa sürsün diyedir bizim bu çektiklerimiz” dedi.

Emir, “Buradan ilan ediyoruz 8 Mart, içeriksiz bir kadınlar günü değildir! 8 Mart Ümit Boynerlerin, Meral Akşenerlerin, Güler Sabancıların günü değildir. Ayın sonunu getiremeyenlerin, kirayı düşünenlerin, işyerlerinde üç kuruşa sigortasız çalıştırılanların, her gün şiddetle burun buruna gelenlerin, tarikatların karanlığından kurtulmaya çalışanların, baskıya şiddete sömürüye sabret denen, dişini sık denen kadınların günüdür, bizim günümüzdür. Kutlu olsun dostlar” dedi.

‘6 yaşındaki kız çocuklarını evlendiren tarikatlardan sorulacak hesabımız var’

Kadınları sömüren patronların, “arkalarında kapı gibi duran Erdoğan’a” güvendiklerini belirten Emir, “Ama dostlar, liste kabarık… Hesap soracağımız başkaları da var. 6 yaşındaki kız çocuklarını evlendiren tarikatlerle, çocuklarımızın hafızalarını kirleten sapık tarikat şeyhleriyle görülecek hesabımız var. Kadınların yaşamını karartan cemaatlerle görülecek hesabımız var. Bizim bu ülkede laikliği tasfiye edenlerle, Cumhuriyeti tasfiye edenlerle, tarikatların önünü açanlarla görülecek hesabımız var” dedi.

KDK Sözcüsü, konuşmasında, KDK üyesi kadınların 76 yerde Türkiye Komünist Partisi (TKP) listesinden belediye başkan adayı olduğunu, binlercesinin de belediye meclis üyeliklerine aday olduğunu vurguladı.

Coşkulu geçen eylemde “Eşitlik, özgürlük kadınlarla gelecek”, “Kadınlar ayağa, yarınları kurmaya”, “Kadın düşmanı patron düzeni”, “Şiddete, soyguna mahkum değiliz” sloganları atıldı.

KDK’lar, Ankara, Eskişehir, İzmir, Çanakkale ve Konya’da da yürüyüşler düzenledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.