Medcem Çimento, 22 bin 500 güneş paneli kullanarak kendi elektriğini üretecek

Medcem Çimentoda 2023te tamamlanacak 230 milyon dolarlık kapasite artışı yatırımına ek olarak doğaya uyumlu olan, sürdürülebilir ve düşük karbon salınımlı projeler de hayata geçiriliyor. 22 bin 500 bin panelin kullanılacağı Güneş Enerji Santrali projesini başlatan şirketin genel müdürü Murat Kahya, ekolojik dengeye pozitif katkı sağlamayı ve karbon ayak izini minimuma düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Medcem Çimento, 22 bin 500 güneş paneli kullanarak kendi elektriğini üretecek
Yayınlama: 29.08.2022
A+
A-

 

Medcem Çimento, 9,95 MW kurulu güce sahip Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımının detaylarını duyurdu. GES yatırımı için gerekli izinleri alan ve anlaşmaları imzalayan şirket, projeyle Türkiye’nin iklim değişikliği hedefine ulaşması yolunda sektöründe öncü bir rol üstlenmeyi amaçlıyor. 

21 BİN 218 ADET AĞACA EŞDEĞER KARBON EMİSYONU SAĞLANACAK

Doğaya uyumlu, sürdürülebilir ve düşük karbon salınımlı GES yatırımı projesi ile 138 bin 500 metrekare alan üzerinde, yaklaşık 22 bin 500 adet güneş paneli kullanılarak, 12 bin  hanenin elektrik tüketimine eşdeğer olacak şekilde, 20,3 milyon kWh elektrik enerjisi üretilecek.  Temiz enerji kaynağı olan GES yatırımı ile 22 bin 169 ton karbondioksitin gezegenin atmosferine salınımı engellenecek. Proje sayesinde, yaklaşık olarak 21 bin 218 adet kızıl çam ağacının ömür boyu uzaklaştıracağı karbon emisyonu sağlanmış olacak.

“EKOLOJİK DENGEYE POZİTİF KATKI SAĞLAMAYI VE KARBON AYAK İZİNİ MİNİMUMA DÜŞÜRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Ekolojik dengeyi korumaya katkı sağlayacak proje yatırımıyla ilgili bilgi veren Medcem Genel Müdürü Murat Kahya:

“2021 yılında başlattığımız ve 2023’te sona erecek 230 milyon dolarlık yatırımımız ile Mersin’de bulunan mevcut fabrikamızın kapasitesini yıllık 3 buçuk milyon ton klinker üretiminden 6 buçuk  milyon tona çıkarıyoruz. Yaklaşık yüzde 90’lık bir kapasite artışı sağlayacak yeni yatırımımız ile Medcem Çimento, dünyanın en büyük çimento fabrikasına sahip üreticiler arasında yer alacak. Bu hedefimize ek olarak hem ülkemizin hem de gezegenimizin doğal dengesinin korunmasına yönelik projelerimiz de eş zamanlı devam ediyor. Gezegenimizin karşı karşıya kaldığı iklim krizinin farkındayız. Farkındalığımızın getirdiği sorumluluk ile, dünyamızın ekolojik dengesine pozitif katkı sağlamak için kollarımızı sıvadık ve karbon ayak izimizi önemli ölçüde azaltacak yeşil enerji dönüşüm projelerimizin ilk adımı için yatırımlarımızı başlattık. Güneş Enerji Santrali projemizle ekolojik dengeye pozitif katkı sağlamayı ve karbon ayak izimizi asgari seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz. 138 bin 500 metrekare alan üzerinde, 12 bin  hanenin elektrik tüketimine eşdeğer olacak şekilde, yıllık 20,3 milyon kWh elektrik enerjisi üreteceğiz. Yenilenebilir enerji yatırımlarımızın ilki olan GES’miz Ekim ayından itibaren enerji üretmeye başlayacak. İlave GES ve rüzgar enerjisi santrali (RES) yatırımlarımız için çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz, elektrik ihtiyacının çok büyük bir bölümünü kendi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan, ülkemizin en çevre dostu fabrikası olmak” dedi.

Your browser does not support the video tag.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.