Milletvekili Sındır, Yargı mensuplarının özlük haklarında ayrımcılık kabul edilemez

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, düzenlemeyle gaziler ve şehitler arasında ayrımcılık yapıldığını, yargı mensupları arasında eşitsizlik yaratılarak çalışma ve iş barışının bozulmasına neden olunacağını söyledi.

Milletvekili Sındır, Yargı mensuplarının özlük haklarında ayrımcılık kabul edilemez
Yayınlama: 02.04.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde konuşan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, düzenlemeyle gaziler ve şehitler arasında ayrımcılık yapıldığını, yargı mensupları arasında eşitsizlik yaratılarak çalışma ve iş barışının bozulmasına neden olunacağını söyledi.

AKP iktidarının 22 yıl boyunca nedense aklına şehit ve gazilerin gelmediğini ifade ederek sözlerine başlayan Milletvekili Sındır, “Düzenlemeyle 22 yıldır aklınıza nedense hiç gelmeyen, bu vatan için gözünü kırpmadan canını feda etmiş şehitlerimizin, şehadete yürümekten bir adım geri atmamış gazilerimiz ve onların eş ve ailelerine yapılacak her türlü iyileştirmenin, az bile olacağının bilinciyle, tereddütsüz yanında olduğumuzu ve olacağımızın bilinmesini isterim.

Ancak, muharip şehit ve gazilerimiz, teröre kurban verdiğimiz şehit ve gazilerimiz, 15 Temmuz şehit ve gazilerimiz ve onların dul ve yetimlerine yapılan sosyal destekler ve haklar arasında yaratılan farklı uygulamaların bir an evvel düzeltilmesi gerekiyor. Yani sadece muharip gazilerimiz, şehitlerimiz değil; teröre kurban verdiğimiz şehitlerimiz, gazilerimiz, dul eş ve ailelerine yönelik ne düşünüyorsunuz? Onlar neden bu düzenlemede yok. Gazilerimiz ve şehitlerimiz arasında ayrımcılık yapıyorsunuz. Ayrıca, düzenlemelerde yer alan “CB kararı ile aylık bağlanabilir” ifadesinin keyfiyet yaratacağı endişesiyle sorunlu olduğunu da bilmenizi isterim” dedi.

Yargı mensuplarını ilgilendiren düzenlemenin eşitlik ilkesine aykırı olduğunun altını çizerek AKP iktidarını uyaran Sındır sözlerine şöyle devam etti: “Teklifte, Yargıtay, Danıştay, yüksek yargıda hakimlik ve savcılık görevlerini yürüten yargı mensuplarının kıstas aylık oranları, ek tazminat oranları, ek göstergeleri ve yüksek hakimlik tazminat oranlarının, Anayasa Mahkemesi üyeleri ile eşitlenmesi amacıyla ilgili kanunlarda değişiklik yapılması teklif edilmekte. Ancak, birinci sınıf ve birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcılar ile daha alt sınıfta görev yapan hakim ve savcıların özlük haklarının iyileştirilmesi yönünde herhangi bir öneri maalesef bulunmamakta. İlk derece mahkemeleri ile istinaf mahkemeleri, yüksek mahkemeler ile Adalet Bakanlığı’nda görev alan tetkik hakimleri ve Cumhuriyet savcıları iyileştirme kapsamına alınmamış. Dolayısıyla yargı organlarında görev yapan tüm hakim ve savcılar arasında özlük hakları yönünden ciddi farklar oluşacağı ortada. Bunun da esasen, Anayasa 10. Maddesi çerçevesinde “eşitlik” ilkesine aykırı olacağı ve ücret uçurumu yaratacağı ortada.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.