Özlale “Ağustos’ta elektrik kesintileri artacak”

İYİ Partili Özlale: “Elektrikte nakit akışı sıkıntısı ve üretim açığı riski var. Elektrik kesintileri artacak” dedi.

Özlale “Ağustos’ta elektrik kesintileri artacak”
Yayınlama: 29.07.2022
A+
A-

İLKGÜN HABER – İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, Önümüzdeki günlerde elektrik sektöründe çok ciddi sıkıntılar yaşanacağını belirtti. Özlale, elektrik dağıtım şirketlerinin yol açtığı nakit akışı sıkıntısı sonucu elektrik kesintilerinin Ağustos’ta hız kazanacağını beklediklerini dile getirdi.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, bloğunda kaleme aldığı “Dağıtım Şirketlerinin Son Marifeti: Nakit Akışı Sıkıntısı ve Üretim Açığı Riski” başlıklı yazısında enerji politikasına sert eleştiriler getirdi. Özlale yazısında, elektrik sektöründe son dönemde yaşanan nakit akışı kesintisine ve sonucunda oluşması muhtemel üretim açığı riskine dikkat çekti. “Bu krizin de arkasında elektrik dağıtım sektörünü elinde tutan malum şirketler var” diyen Özlale, söz konusu nakit akışı sıkıntısı sonucu ya elektrik kesintileri olacağını ya da Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ) zarar ettirilerek bu zararın kamuya yükleneceğini ifade etti.

“AKP’nin kıymetlisi” olarak nitelediği elektrik dağıtım şirketlerinin piyasa faiz oranlarının düşük olduğu dönemde çok ciddi kârlar elde ettiklerine dikkat çeken Özlale, piyasa faizleri yükselip MB faizleri düştüğü zaman taahhüt ettikleri yatırımları banka kredisiyle finanse etmeye çalışan şirketler için söz konusu kâr mekanizmasının tersine işlemeye başladığını aktardı.

Özlale, bu durumda elektrik dağıtım şirketlerinin zarar etmemek için vatandaşlardan tahsil ettikleri ve günlük olarak Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.’ye (EPİAŞ) aktarmaları gereken parayı aktarmak yerine kullanmaya başladıklarını bunun da sektörde nakit akışı kesintisine neden olduğunu kaydetti.

1 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete kararıyla dağıtım şirketlerinin günlük ödeme yükümlülüğünden kurtarıldığını belirten Özlale, “Yani yasal olmayan ve sektörü sıkıntıya sokacak olan bu duruma yasal bir gerekçe getirildi” dedi.

Bu durumun sonucunda elektriği üreten kuruluşların tahsilat oranlarında %65 düzeyinde bir aksama olduğu bilgisini paylaşan Özlale, elektrik sektöründe önemli bir arz açığı ve daha çok elektrik kesintisi yaşanacağını bildirdi.

Elektrik faturalarının düşürülmesi ve arz güvenliğinin sağlanması için bu dağıtım şirketlerinin denetlenmesi, düzenlenmesi ve gerekirse dağıtım haklarının iptal edilmesi gerektiğini aktaran Özlale, “Seneye bunu yapacağız!” diye konuştu.

“Bir kez daha kârın özelleştiği zararın kamulaştığı bir AKP soygunuyla karşı karşıya kalacağız”

Özlale, AKP enerji bürokrasisinin elektrik dağıtım şirketleriyle tamamen duygusal bir ilişki yaşadıklarını ifade ederek “Dağıtım şirketlerine dokunacaklarını sanmıyorum. AKP, BOTAŞ yalnız kalmasın diye yanına bir de EÜAŞ’ı ekleyecek. Günün sonunda bir kez daha kârın özelleştiği zararın kamulaştığı bir AKP soygunuyla karşı karşıya kalacağız” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.