PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZİ VE SAYA-ADANA ATÖLYESİ PROJELERİ İMZA TÖRENİ YAPILDI

Psikososyal Destek Merkezi kurulması ve depremzede kadınlarımız için önemli bir geçim kaynağı olabilecek Saya-Adana Atölyesi projeleri imza töreni gerçekleştirildi.

Yayınlama: 25.05.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – 06 Şubat 2023 tarihinde ve devamında gerçekleşen yıkıcı etkiye sahip depremlerden etkilenmiş olan vatandaşlarımız için kurulmakta olan geçici konteyner kentte, Psikososyal Destek Merkezi kurulması ve depremzede kadınlarımız için önemli bir geçim kaynağı olabilecek Saya-Adana Atölyesi projeleri imza töreni gerçekleştirildi.
Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen projeleri imzalayan Vali Dr. Süleyman, törende yaptığı değerlendirmede, tüm ülkemizi derinden sarsan depremlerin vatandaşlarımızda yarattığı olumsuz etkileri silmek adına önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.
Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce hazırlanan Psikososyal Destek Merkezi ve Ticaret İl Müdürlüğünce hazırlanan Saya-Adana Atölyesi projeleri hakkında bilgi veren Vali Elban,
“Psikososyal Destek Merkezimizde, afetzede vatandaşlarımıza yönelik psikososyal destek hizmeti vererek vatandaşlarımızın deprem sonrası yaşadığı psikolojik rahatsızlıkları önlemeyi ve onların iyilik hallerini arttırarak normal yaşamlarına yeniden dönmelerine yardımcı olmayı hedeflemekteyiz.” dedi.
Saya-Adana Atölyesine de değinen Vali Elban, kentimizde sayacılığın önemli bir ekonomik faaliyet alanı olduğunu belirterek “ Ancak, ayakkabının üst bölümü olan saya üretimi yapabilenlerin sayısı zamanla azalmıştır. Makine kullanımının yanı sıra mutlaka el emeği gerektiren sayacılık, kadınların çalışmasına oldukça uygundur. Kuracağımız atölyemizin ekonomik zorluk yaşayan depremzede kadınlarımız için önemli bir geçim kaynağı olacağını düşünüyoruz. Kadınlarımız sayacılık alanında mesleki yetkinlik kazanacak, atölyede üretim yaparak ekonomik yönden güçlenecektir. Bu proje ile atölyede üretilen sayaların kooperatif üzerinden yerel ayakkabı üreticisi işletmelere satıldığı sürdürülebilir bir iş modeli oluşturulmasını; böylece, dezavantajlı depremzede kadınlarımıza ekonomik bağımsızlık kazandırmayı amaçlamaktayız. ” dedi.
Depremzedelerimizin hayatlarını normalleştirmeye yönelik var güçleriyle çalıştıklarını belirten Vali Elban, projeler için atılan imzaların hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.
İmza törenine Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer, Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz ile Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Rifat Duran da katıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.