Ramazan Gazze’ye Umut Olsun…

İsrail, Gazzeye Havadan, karadan ve denizden kuşattığı şehirde 12 binden fazlası çocuk, 8 bin 500’ü kadın olmak üzere 30 bine yakın sivili katletti.

Yayınlama: 08.03.2024
A+
A-

İLKGÜN HABER – 2024 Ramazan ayını Türkiye ve dünya Müslümanları büyük bir acıyla karşılıyor.

İsrail, yıllardır ambargo ve abluka uygulayarak adeta açık bir cezaevine çevirdiği Gazze’ye 7 Ekim 2023’te tarihte eşi benzeri görülmemiş bir saldırı başlattı. Havadan, karadan ve denizden kuşattığı şehirde 12 binden fazlası çocuk, 8 bin 500’ü kadın olmak üzere 30 bine yakın sivili katletti.

Okul, hastane, ibadethane ve bütün yaşam alanlarını yok eden İsrail on binlerce insanı da yerinden etti. Hayatta kalan insanlar ise zor şartlar altında yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Filistin’de durum her geçen gün daha da kötüleşiyor. İsrail, Gazzelilerin temel insani ihtiyaçlara dahi ulaşmasına engel oluyor. Hatta yardım almak için meydanlara toplanan masumlara dahi acımasızca kurşun yağdırdı. İşte bu şartlar altında Deniz Feneri Derneği Gazze’ye yardım için bütün imkanlarını seferber etti. Onlarca yardım kampanyası düzenleyerek Gazze’ye umut olmak için seferber olmuş durumda.

Filistin dışında iç savaş, göç ve yoksulluk sebebiyle ihtiyaç yoksulluk içindeki Afrika ülkelerini de Ramazan ayında yalnız bırakmıyor. Bu yılki faaliyet sloganını “Bağışlayın Bereketlensin” olarak belirleyen Deniz Feneri Derneği, iftar sofraları, zekât, fitre, fidye, gıda paketi ve bayramlık elbise dağıtımlarıyla 1 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Uzun yıllardır dünyanın çeşitli mazlum coğrafyalarında Ramazan çalışmaları yapan Deniz Feneri Derneği bu yıl da Türkiye’de ve dünyada 3 kıta 25 ülkede yardım faaliyetleri gerçekleştirecek. Dernek, iftariyelik ikramlarında ve kumanya dağıtımlarında bulunacak, çocuklara bayramlıklar hediye edecek. Ayrıca, bağışçıların zekât, fidye ve fitreleri de dernek tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Çalışmalardan; Afrika, Asya, Orta Doğu ve Balkanlar bölgesi dahil 1 milyon ihtiyaç sahibi kişinin istifade etmesi hedefleniyor.

25 ÜLKEDE İFTAR SOFRALARI KURULACAK

Yüzyılın iyilik hareketi yardımlarını bu yıl yine uzak diyarlara ulaştıracak. Afganistan, Bangladeş , Filistin, Lübnan, Somali, Sudan, Yemen’inde aralarında bulunduğu 25 ülkede gıda kolisi dağıtımı yapılacak. Koli içeriği, dağıtım yapılacak ülkelerin beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak oluşturuluyor.

Türkiye’de dağılacak kumanya paketlerinin içerisinde yer alan ürünler şu şekilde: Pirinç, şeker, reçel, nohut, bulgur, kırmızı mercimek, ayçiçek yağı, makarna, arpa şehriye, tel şehriye, tuz, yeşil mercimek, çay, kuru fasulye, pirinç, un, zeytin. Öte yandan, dernek tarafından yurt içinde ihtiyaç sahibi 50 bin aileye de gıda kartı dağıtılması planlandı”

“Bağışçılar, yapacakları 130 TL’lik destekle bir kişinin iftarlığını karşılayabilecek.

15 RAMAZAN YETİMLER GÜNÜ

Ramazan ayı kapsamında çocuklara yönelik çalışmalar da planlandı. Bu çerçevede, yurtiçi ve yurtdışında 10 binlerce yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa bayramlık kıyafetler hediye edilecek. Hayırseverler, 1050 TL’ye bir çocuğun bayramlık ihtiyacını karşılayabilecek. Ramazan ayı boyunca yetimlere yönelik iftar programları ve 15 Ramazan “İslam Dünyası Yetimler günü” olarak kabul edilen Ramazan’ın 15’ci günü, 25 ülkede yetim sofraları kurup, bayramlık ve yetim harçlığı dağıtılması planlıyor.

Yardım yapmak isteyenler,Deniz Feneri’nin banka hesaplarına, internet sitesinden online olarak veya 0212 414 60 60 numaralı telefonu arayarak çağrı merkezimizden bağışlarını yapabilirler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.