Sadullah Kısacık: “Adana, İstiklal Davamızın ve Cumhuriyetimizin Öncü Şehridir.”

Yayınlama: 05.01.2024
A+
A-

İLKGÜN HABER – DEVA Partisi Adana Milletvekili Sadullah Kısacık Adana’nın düşman işgalinden kurutuluşunun 102. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Mesajında Adana’da yürütülen kurtuluş faaliyetlerinin milli mücadele sürecindeki önemine değinen Kısacık, “Adana verdiği kurtuluş mücadelesiyle, istiklal davamızın hakkını teslim ederek, cumhuriyetimizin öncü şehri olmayı hak etmiştir.” dedi.
Kısacık mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Bundan 102 yıl önce uğradığı haksız işgallerle maruz kaldıkları baskıya, zulme, katliama ve esarete başkaldıran atalarımız, giriştikleri mücadeleden galip çıkarak yurdumuzun güzide memleketi Adanamızı düşman elinden kurtarmıştır. Düşmanın sahip olduğu tüm silahlar, maddi güce bağlı propagandalar, askeri destekli Ermeni çetecilerin uygulandığı insanlık ve ahlak dışı vahşetler; Adana halkının tüm yokluk
ve zorluklara rağmen, tam bir inanç ve azimle sarıldığı bağımsızlık fikri uğrunda gösterdiği can siperane dik duruş ve kararlık karşısında mağlup olmuştur.
Atalarımızın namus saydığı vatan ve bayrak sevgisiyle yanan istikal ateşiyle kazanılan bu destansı zafer, başından sonuna kadar da ulusal kurtuluş mücadelemize ilham vermiştir.
Adana’nın kurtuluş mücadelesinin, yurdumuzun kurtarmak için girişilen millî mücadelemiz için ayrı bir önemi vardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk: “Bende bu vakanın(milli mücadelenin) ilk hiss-i teşebbüsü (başlama duygusu), bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur”, sözüyle cumhuriyetimize giden yolu açan millî mücadelemizin güzel Adanamızda başladığını ifade etmiştir.
Ayrıca bu sözüyle sadece kurtuluş mücadelesi fikrinin oluşumunu dile
getirmemiştir. Girişilecek mücadelede Adana halkına duyduğu güvene de işaret etmiştir. Adana halkındaki incanç ve kararlılığa, Sivas kongresi’nde bir kere daha şahit olan Mustafa Kemal Atatürk, kongre sonrasında, “Karaisalı tarafında toplanacak büyük bir millî kuvvetin Adana istikametinde harekete geçerek, Adana’yı zapt etmesi ve Fransızları denize dökmesi”, tebliği ile ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir!’, emrini de ilk olarak vatansever ve yiğit Adanalılara
verilmiştir.

Atalarımız kendilerine duyulan bu güveni can ve baş koydukları vatan
ve istiklal sevdasıyla boşa çıkarmamış, bayrağımızı yerde bırakmamış, vatan toprağının düşman ayağı altında çiğnenmesine müsaade etmemiştir. Adana, gösterdiği bu gayretle verdiği kurtuluş mücadelesiyle istiklal davamızın hakkını teslim ederek, cumhuriyetimizin öncü şehri olmayı hak etmiştir.
Şanlı zaferlerle dolu olan tarihimizde destansı bir kurtuluş mücadelesiyle bir yenisi daha ekleyen bu güzel şehrin bir evladı olmaktan duyduğum mutluluk ve gururla Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, memleketimizin bağımsızlığı uğrunda canını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.