ŞUAN DAYANIŞMA ZAMANIDIR

TGS, Sputnik Türkiye ofisi çalışanlarının 13 gündür devam eden grevi hakkında açıklamada bulundu.

ŞUAN DAYANIŞMA ZAMANIDIR
Yayınlama: 30.08.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Sputnik Türkiye ofisi çalışanlarının 13 gündür devam eden grevi hakkında açıklamada bulundu. Grev kırıcılığı faaliyetleri görüldüğünü belirten sendika, Sputnik’e iş başvurusunda bulunan ve telifle iş yapan gazetecilere seslendi.

TGS, “Sputnik Türkiye ofisi çalışanları, 13 gündür sendika hakkı ve atılan gazetecilerin işe geri alınması için grevlerini devam ettiriyorlar. Sputnik işvereninin uzlaşmaz tutumu ve 24 üyemizi işten atması ile başlayan grev, ilk günkü kararlılıkla devam ediyor. Şu ana kadar işveren temsilcilerinden grevin bitirilmesine yönelik hiçbir olumlu adım gelmezken, hâlâ hukuku çiğneyen tutumlar içerisinde olduklarını görüyoruz” dedi.

İŞVEREN, GREVİN KANUN DIŞI OLDUĞUNU VE BAŞVURDUĞU MAHKEME İSE REDDETTİ

TGS, “17 Ağustos’ta başlayan grevin kanun dışı olduğunu iddia ederek ihtiyati tedbir kararıyla durdurulması ve iptali için mahkemeye başvuran işveren vekillerinin bu çabası da boşa çıktı. Mahkeme, grevin durdurulması yönündeki tedbir taleplerini reddetti. Çünkü grevimiz yasal mevzuatlar içinde, kanunların verdiği yetki ile başlamış bir grevdir. Bunlar beyhude çabalardır. Mahkeme kararları ile grevi durduramayacağını gören işveren vekilleri, grevi kırma girişimlerine başlamıştır. Bir taraftan hukuksuz biçimde işe yeni alımlar için görüşmeler yapan işveren vekilleri diğer taraftan da serbest gazetecilere telif ödemeleri karşılığında iş yaptırmaya çalışmaktadır. 6356 sayılı Kanunun 68. maddesine göre kanuni grev sırasında iş sözleşmeleri askıda kalan işçilerin yerine, sürekli ya da geçici olarak işçi alınması yasaktır. Grev kırıcılık, kanunun ihlali olduğu gibi Türk Ceza Kanunu 118. maddesi uyarınca da suçtur. İşverenliğin bu girişimleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam eden soruşturma dosyasına intikal etmiştir” diye ifade etti.

GREVİ KIRMAYI BIRAKIN, DAYANIŞMAYI BÜYÜTÜN

TGS, Sputnik’e iş başvurusu yapan gazetecilere seslendi; “Evet Türkiye’de gazeteciler için işsizlik büyük bir sorun, ancak meslektaşlarınız kapıda hakları için direnirken, onların yerine çalışıp kazanacağınız para sizi mutlu etmeyecektir. Mesleki dayanışma, gazetecilik ilkeleri onların yerine çalışmayı değil, onların yanında olmayı gerektirir. Her ne kadar imza koymayarak kendinizi gizlediğinizi düşünseniz de kim olduğunuzu biliyoruz. Hakkı için direnen meslektaşlarınızın grevini kırdıktan sonra onların yüzüne nasıl bakacaksınız? Bugünler geçer, işverenler gider, işyerleri değişir. Biz bize yine lazım olacağız. Grevi kırmayı bırakın, dayanışmayı büyütün. Sizlerin de daha iyi koşullarda çalışması, kadro alabilmesi, bu mücadelenin büyütülmesi ile mümkün olacaktır.”

TGS bir kez daha mücadeleye davet ederek şu sözleri söyledi; “İşveren vekillerini bu tarz girişimlerle zaman kaybetmemeye bir an önce Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına saygı duyarak, sendikamızın taleplerini kabul edip toplu iş sözleşmesini imzalamaya davet ediyoruz. Grevde 13 gün geçti. Şimdi dayanışmayı daha da büyütme zamanı. Başta gazeteci meslektaşlarımız olmak üzere tüm sendikaları, demokratik kitle örgütlerini sendika hakkı için direnen, grev yapan Sputnik çalışanları ile dayanışma, mücadelelerine güç vermeye çağırdıklarını vurguladılar.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.