Süreç hızlansın, Adana ve Türkiye kazansın

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Doğu Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Adana’nın Yumurtalık İlçesi sınırları içinde yapılacağı belirtilen konteyner limanında sürecin hızlandırılmasını istedi.

Süreç hızlansın, Adana ve Türkiye kazansın
Yayınlama: 22.09.2022
A+
A-

İLKGÜN HABER – CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Doğu Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Adana’nın Yumurtalık İlçesi sınırları içinde yapılacağı belirtilen konteyner limanında sürecin hızlandırılmasını istedi.

Konuyla ilgili 30 Aralık 2020 tarihinde yaptığı çağrıyı yineleyen Ayhan Barut, “Gelişmiş sanayi kültürü, lojistik avantajları ve konumu itibariyle yeni limanın Adana’da kurulması adeta bir zorunluluktu. Yıllardır zaten kamu yatırımlarından gerekli payı alamayan, kentteki fabrikaları ve neredeyse tüm kamu değerleri yok edilen Adana’nın eski günlerine kavuşması, gelişmesi ve kalkınması için yeni yatırımlarla desteklenmesi de şarttır. Bu noktada konteyner limanı yatırımı hızla tamamlanmalıdır” dedi.

“ADANA’DA OLMASI ZORUNLULUKTU”

Cumhurbaşkanlığı 2022 yılı yatırım programında bölgesel ve kıtasal anlamda aktarma merkezi amacıyla Doğu Akdeniz Bölgesi’nde transit yük odaklı konteyner limanı yapımının yer aldığını hatırlatan Ayhan Barut, yatırım adresinin Adana’nın Yumurtalık İlçesi sınırlarında yer aldığının bilindiğini ancak resmi olarak da bunun duyurulması gerektiğini ifade etti. Söz konusu yatırım projesi kapsamında yer tespiti ve etüt-proje çalışmalarının yapıldığına işaret eden Barut, “Zaten Doğu Akdeniz Bölgesi’nde dış ticaret büyük ölçekli olarak Mersin ve Hatay’daki limanlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Herkesin bildiği üzere bu limanlarımızda kapasite doluluk oranları aşılıyor, genişleme açısından da yetersiz kalınıyor. İşin uzmanlarının da belirttiği üzere konum açısından yeni yatırımın adresinin mutlak suretle Adana’da olması zorunluluktu” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.