Tasarruf tedbirleri Saray’ı değil kitapları vurdu

2023 yılı için 640 milyon TL’nin üzerinde ön görülen Saray harcamalarından hiçbir kısıtlama yapılmazken, Edremit Belediyesi tarafından Edremit Kitap Fuarı’nın iptal edildiği duyuruldu.

Tasarruf tedbirleri Saray’ı değil kitapları vurdu
Yayınlama: 29.07.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – 2023 yılı için 640 milyon TL’nin üzerinde ön görülen Saray harcamalarından hiçbir kısıtlama yapılmazken, Edremit Belediyesi tarafından Edremit Kitap Fuarı’nın iptal edildiği duyuruldu.

Kabine’de yer alan bakanların harcamaları, kullanılan araçlar, Saray giderleri tartışma yaratırken AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tasarruf uyarıları yalnızca vatandaşa yansıdı.

6 Şubat depremlerinde vatandaş ‘çaresizlik’ nedeniyle isyan ederken, pek çok bölgeye günlerce çadır, su, erzak gibi temel ihtiyaçlar günlerce ulaşamadı. İktidarın yanlış ekonomi politikaları nedeniyle günden güne artan enflasyon ve hayat pahalılığı vatandaşı temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak noktaya getirirken, artan asgari ücret de vatandaşın cebine girmeden eridi.

İktidar ise çareyi bakanların lüks yaşamı ve Saray’ın harcamaları yerine kültürel faaliyetleri kısıtlamakta arıyor. 14 – 20 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan Edremit Fuarı’na günler kala, belediye tarafından ekonomik gerekçeler, deprem harcamaları, giderler gerekçe gösterilerek fuarın iptal edildiği duyuruldu.

Edremit Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

6. Edremit Kitap Fuarı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen “Tasarruf Tedbirleri” gereğince; 30 Haziran 2021 tarihli kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin çıkarılan “Tasarruf Tedbirleri” konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ne ek olarak deprem kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaların gözden geçirilmesi, tedbirlerin ivedilikle uygulanabilmesine yönelik gerekli adımların atılması ve tasarruf takibinin tavizsiz sağlanması, bahse konu genel ilkelerin yanında, kamu kurum ve kuruluşlarının temsil, tören, ağırlama, tanıtım ve personel giderleri, enerji ve su alımları, personel servisi hizmetine ilişkin giderler ve diğer hususlarda tasarrufa gidilmesi gerektiği açıkça belirtilmiş olduğundan bu sene 14-20 Ağustos tarihleri arasında yapmayı planladığımız “6.Edremit Kitap Fuarı’nı” iptal etme kararı aldığımızı tüm kamuoyu ile paylaşır; gelecek yıllarda kitapla, edebiyatla, tarih ve sanatla dolu fuarlarda tekrar bir araya gelmeyi dileriz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.