Vali Köşger’den İstiklal Marşının Kabülünün 103.Yılı mesajı

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger,İstiklal marşının kabülünün 103.yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma mesajı yayınladı.

Yayınlama: 11.03.2024
A+
A-

İLKGÜN HABER – Adana Valisi Yavuz Selim Köşger,İstiklal marşının kabülünün 103.yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma mesajı yayınladı.

Vali Köşger mesajında şöyle dedi:

Milletimizin, tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir mücadele ve parlak bir zaferle taçlandırdığı Milli Mücadelemizin ardından, Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un muhteşem cümleleriyle kaleme aldığı, Türk milletinin bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün 103. yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.
İstiklal Marşımız; milletimizin eşsiz bağımsızlık destanı, istiklalimizin sembolü; milletimizin imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir.

İstiklâl Marşımızın her mısrasında Türk milletinin bağımsızlık aşkı, Türk’ün sarsılmaz imanı ve çelikten iradesi dile getirilmiştir. Tarihteki şanlı yürüyüşümüzü, milli ve manevi değerlerimizi, bağımsızlık tutkumuzu, bayrak sevgimizi, milletçe tek yürek olduğumuzda neleri başarabileceğimizi en güzel şekilde anlatan İstiklal Marşımız, Milli Mücadele döneminde olduğu gibi bugün de milletimize umut ve cesaret vermektedir.
İstiklal Marşımız; varlığımızı, inancımızı, birliğimizi hatırlatarak içimizde bir coşku, vatan toprağının her karışı için mücadele eden, bizlere bu ülkeyi emanet eden kahramanlarımıza karşı yüreğimizde büyük bir minnettarlık hissi uyandırır.

İlk dizesi “Korkma” diye başlayan İstiklal Marşımızın muhatabı olarak bizler; kendisine armağan edilen bu eşsiz marşın her kıtasını, her bir dizesini kalbimizin derinliklerinde hissetmeyi sürdürecek, mısralarda yer alan ortak idealleri, ortak duygu birliğini ilelebet muhafaza edeceğiz.
Şunu biliyoruz ki, İstiklal Marşımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu kutsal vatanın semalarında sonsuza kadar yankılanmaya devam edecek; son ocak tüttüğü, ay yıldızlı al bayrağımız semada nazlı nazlı dalgalandığı, uğruna şehadeti göze alan yiğitlerimiz var olduğu müddetçe, bu topraklarda varlığımız daim olacaktır.

Ezelden beri hür ve bağımsız yaşadığımız vatanımızda, gelecekte de namahreme asla fırsat vermeden yaşayacağız. Bizler bu şanlı ecdadın torunları, bu yüce milletin fertleri olarak son nefesimize kadar cennet vatanımızın her karış toprağında ay yıldızlı bayrağımızı gururla dalgalandırmaya ve İstiklal Marşımızı dünyanın dört bir yanında
coşkuyla okumaya devam etme azim ve kararlılığındayız.
Bu duygu ve düşüncelerle İstiklâl Marşımızın kabulünün 103. yıl dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.