YASAKLARI SÜRDÜRÜP 700 YILLIK KÜLTÜRÜ YOK SAYAMAZSINIZ

Tahtacı Türkmenler 700 yıllık geleneğin yasaklarla üç yıldır yerine getirilemediğini belirtilerek “Yasakları sürdürüp bu kültürü yok sayamazsınız” dediler.

Yayınlama: 13.08.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Her yıl Ağustos ayında Kazdağları’nın Sarıkız Tepesi ile Eybek Dağı Kapanca bölgesine giderek kurban kesip örf adet ve geleneklerini yerine getiren Tahtacı Türkmenleri’ne bu yılda orman yangınlarına karşı alınan önlemler bahane edilerek yine izin verilmedi.

Kazdağları’na çıkmalarına izin verilmeyen Tahtacı Köylerinin yaşadığı köylerin muhtarları ile vatandaşların yer adlığı bir grup basın açıklaması yaparak,bu yasaklı zihniyeti kınadılar.

Tahtacı Türkmenlerin yapmış olduğu eylem ve basın açıklamasına Edremit Belediye başkanı Selman Hasan Arslan’da katılarak destek verdi.

“Tahtacı Türkmenleri Edremit’in en eski grubudur. Bizler buraya iki dalga halinde geldik. Birincisi Sarı Saltuk’a bağlı Alevi Türkmenler olarak 1300 yılında Karesi Beyliği döneminde geldik. Kaz Dağları’nı bizlere Karesi Bey yurt olarak verdi. Bizans’ın İda Dağı’nı Kaz Dağı yaptık ve Türkleştirdik. Daha kendi eski inançlarımızdaki kutsal hayvanımız kazın adını verdik. Bizim dağı Türkleştirmemizden sonra dağın bir adı da bizlere izafeten Abdal Dağları oldu.

Piri Reis’in 1521 yılındaki haritasında dağı Kaz Dağı olarak geçer. İkinci dalga gelişimiz Fatih döneminde oldu. Fatih’in donanması için kereste biçmeye bizleri dağa çağırdılar. Bizler geldik ve kereste üreterek Fatih’in donanmasını oluşturduk. Donanma ile İstanbul’u fethetti. Karada yürüyen donanım kerestesi, bizim atalarımızın elinden çıktı ve ondan sonra Midilli alındı dediler.

Bizler 1300’lü yıllardan beri dağa kurban kesmekteyiz. 700 yıldır süren gelenek, 2020 yılında covid nedeniyle yasaklandı. Bizler barışçı insanlarız. Dağda 700 yıldan beri hiçbir olay olmamış ta bu gün mü olaylar olacaktır. Geçen yıl ise yine yangınlar bahane edilerek yasak devam etti.

Bizler kestiği ağaçtan bile helallik isteyen bir toplumuz. Bugün köylerimizin mezarlıklarında da mezar taşlarında da kazayağı damgaları vardır. Kadın ve kızlarımızın giydiği “Değre” denilen üç etek entarilerde kazayağı şeklindedir.

Bizlerin yaşattığı kültür Asya’dan Anadolu’ya uzanan bir kültürdür. Atatürk “Bir ulusun temeli kültürdür” der, oysa bizlerin bu temel kültürleri yok edilmek istenmektedir.

Devletin görevi kültürleri yok etmek değil, yaşatmaktır. Bölgemizde Alevi Türkmenlerine karşı uygulanan bu yasakcı zihniyeti kınıyoruz açıklamasında bulundular.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.