YUNANİSTAN, TÜRKLERİN ŞAMAR OĞLANLIĞINA TERFİ EDECEKTİR

Dışişleri Eski Bakanı ve Zafer Partisi Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel Türkiye’nin dış politikası ile ilgili Zafer Partisi Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

YUNANİSTAN, TÜRKLERİN ŞAMAR OĞLANLIĞINA TERFİ EDECEKTİR
Yayınlama: 20.07.2022
A+
A-

İLKGÜN HABER – Dışişleri Eski Bakanı ve Zafer Partisi Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel Türkiye’nin dış politikası ile ilgili Zafer Partisi Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Kuzey Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümü kutlayan Gürel, Yunanistan’ın kendisine ait olmayan adaları hukuksuz şekilde silahlandırmasına tepki gösterdi. Ayrıca; ABD’nin Türkiye’yi kuşatma politikasından vazgeçilmesini de belirtti. Gürel, Suriyeli sığınmacı sorunun Suriye’nin meşru hükümetinin muhatap alınmadan çözülemeyeceğini savundu.

“Dünkü Tahran toplantısının sonucu ne oldu diye sorarsanız kısaca şunu belirtebilirim;” “Suriye’de barış ve güvenliğin Suriye’nin meşru hükümeti muhatap alınmadan ve onunla iş birliği yapılmadan sağlanamayacağı ortaya çıkmıştır. Suriye’nin meşru hükümetini dışlayarak, onunla ilişki kurmayarak ne Suriyeli sığınmacılar sorunu çözebilirsiniz ne de Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına konuşanların sözü ayrı niyeti ayrı olamaz. Niyetlerinin de gerçekten Suriye’nin toprak bütünlüğünün olduğunu söylüyorlarsa Suriye’nin meşru hükümeti ile işbirliği yaparak buradaki terör örgütlerinin etkisizleştirilmesine ve burada uluslararası hukuka aykırı olarak bulunan ABD gibi devletlerin buradan birlikte çıkarılmasını sağlamak gerekir.” dedi.

“Artık tanınma vaktidir. Eğer Türkiye’yi yönetenler de Kıbrıs Türk’ünün sesine gerektiği gibi kulak veriyorlarsa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması için zaman gelmiştir. Hele ki dünyanın bugünkü durumunda. Çünkü bugün dünya çok kutuplu uluslararası sisteme doğru evrilmesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türk Devleti olarak tanınması konusunda yeni bir zemin hazırlamaktadır. Bundan yararlanmak gerekir. Kıbrıs Türkü devletinin tanınmasını hak etmektedir. Özellikle 2004 Annan Referandumunda olgunlaşmış ve bağımsızlığı hak eden ve tanımayı hak eden bir halk haline gelmiştir. Dolayısıyla tanınmak Kıbrıs Türkü’nün hakkıdır” İfadesinde bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.