ÇUKUROVA “RANT’ DEĞİL ‘CAN’ MERKEZLİ DEPREM PLANI YAPAN İLK İLÇE OLACAK

CHP Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Remiz Ümit Atay; depremlerde can kayıpları yaşanmasının Adana’nın kaderi olmadığını, alınacak önlemlerin ve kentsel dönüşümün “rant merkezli” değil “can merkezli” yapılmasıyla depremlerdeki can kayıplarının önüne geçilebileceğini söyledi.

ÇUKUROVA “RANT’ DEĞİL ‘CAN’ MERKEZLİ DEPREM PLANI YAPAN İLK İLÇE OLACAK
Yayınlama: 22.12.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – CHP Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Remiz Ümit Atay; depremlerde can kayıpları yaşanmasının Adana’nın kaderi olmadığını, alınacak önlemlerin ve kentsel dönüşümün “rant merkezli” değil “can merkezli” yapılmasıyla depremlerdeki can kayıplarının önüne geçilebileceğini söyledi.

CHP’den Çukurova Belediye Başkanı Aday Adayı olan Remiz Ümit Atay yaptığı basın açıklamasında, Adana’nın deprem konusundaki geçmişine ve olası sorunlarına değindi. Atay, depremlerin yaşanmasına müdahale edilemese de depremlerin yarattığı yıkımlara karşı ne tarz önlemler alınabileceğine, depremlerin yarattığı maddi kayıpların Adana için nasıl en aza indirebileceğine dair görüşlerini paylaştı.

Depreme doğal afet denilmesi nedeniyle sonuçlarının kaçınılmaz bir “kader” gibi kabullenildiğini söyleyen Atay, depremin yanlış yere yapılan kötü binaları yıktığını ve bu binaların yapılmasına göz yuman, rantçı anlayışın hakim olduğu kamu yönetiminin basiretsizliğinin depremlerdeki kayıpların asıl nedeni olduğunu ifade etti.

Remzi Ümit Atay: “Adana iyi sınav veremedi, hazırlıksız yakalandık”

Adana’nın 6 Şubat depremlerinde yaşadığı kayıpları hatırlatan Atay, şehrin tarihinde gördüğü en büyük depremi en az kayıpla atlattığını fakat bunun depreme daha iyi hazırlanmamak için bir bahane olmadığını söyledi. Atay, Çukurova ilçesinin ise deprem sürecinde iyi bir sınav vermediğini, özellikle toplanma alanları konusunda bir belirsizlik ve altyapı yetersizliği bulunduğunu söyledi.

“İstanbul büyük bir depremi beklerken kimse hükümetten Adana ve Çukurova için bir kaynak beklemesin” diyen Atay, kaynağı Adana halkının kendi imkanlarıyla yaratması gerektiğini vurguladı. Remzi Ümit Atay, “Sonuç itibarıyla koruduğumuz can kendi canımızdır. Belki böylece “Rant” değil de “Can” merkezli bir deprem planı yapan ilk ilçe olabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Çürük bir binanın altında kalarak can vermek kader değil olsa olsa geri kalmışlıktır”

Remzi Ümit Atay, “Doğru yere yapılmamış çürük bir binanın altında kalarak can vermek kader değil olsa olsa geri kalmışlıktır” diyerek kentsel dönüşüm ve güçlendirme çalışmalarının en kritik noktalardan biri olduğuna dikkat çekti. Bu çalışmaların yapılması için kamuoyunun can ve mal güvenliğinin sağlanmasının kamu yönetimi görevine soyunmuş kişilerden talep edilmesinden çekinilmemesi gerektiğini söyleyen Atay, Belediye’nin de bu konuda öncü, düzenleyici ve denetleyici bir role soyunması gerektiğini vurguladı.

“Yakın gelecekte karşılaşabileceğimiz yeni bir depremde hayatta kalanların hayatını koruyacak tedbirler acilen alınmalı” diyen Atay, Çukurova’daki parkların, kapalı pazar alanlarının, spor alanlarının, okul bahçelerinin toplanma alanı olarak planlanması, modellemesinin yapılması, acil teknik stokların bulunacağı depo ve yapıların oluşturulması gerektiğini söyledi. Atay, Hazırlanan yerleşim planlarının halka ilan edilmesi, afet durumunda kimin nereyi paylaşacağının önceden belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.