Dünya Zürafa Günü Renkli Bir Hafta Sonu ile Kutlanıyor!

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı (FYZoo), Dünya Zürafa Günü’nü unutulmaz bir etkinlikle kutluyor!

Yayınlama: 19.06.2024
A+
A-

22-23 Haziran 2024 tarihlerinde kutlanacak “Dünya Zürafa Günü” için FYZoo, çocuklara özel İpli El Davulu Atölyesi düzenliyor.

3-5 yaş ve 6-12 yaş gruplarına özel olarak tasarlanan atölyede minik ziyaretçiler, kendi el davullarını yaparak el becerilerini geliştirecek, hayal güçlerini kullanarak zürafa şablonları ile İpli El Davullarını süsleyecekler.

Atölye sırasında, çocuklar zürafa türleri hakkında ilginç bilgiler öğrenerek, uzun boyunlu güzelliklerin dünyasına daha yakından bakma fırsatı bulacaklar.

Renkli etkinlikler ve öğretici sunumlarla dolu bu iki gün hem küçük kaşifler hem de doğa severler için eşsiz bir macera olacak.

Doğa ve canlı severlerin kaçırmaması gereken etkinlikler için FYZoo haftanın her günü saat 10.00-19.00 arası açık. Etkinlikler, hava koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Hakkında:

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, 1993 yılında Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesi olarak Darıca’da kuruldu. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) üyesi ve aynı zamanda Marmara Bölgesi “Yaban Hayvanları Koruma ve Kurtarma Merkezi” olarak çalışmalara devam etmektedir. Yaban hayatı koruma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda, EAZA koordinatörlüğünde koruma ve üreme programları uygulanmaktadır.

Ex-situ koruma programlarında tür devamlılığı tehlike altında olan canlıların doğal yaşam ortamlarının dışında koruma altına alınıp üremelerinin sağlanmaktadır. Bu amaçla Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda 26’si kritik seviyede ve 6’sı Anadolu türü olmak üzere toplamda 42 nesli tükenme tehlikesi altında bulunan canlı türü koruma altına alınmıştır.

In-situ koruma programları ise tehlike altındaki türleri, doğada karşılaştıkları çeşitli tehlikelerden korumak amacıyla doğal yaşam alanlarında gerçekleştirilen koruma çalışmalarıdır. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, bu kapsamda, tehdit altında bulunan Baringo Zürafası, Hint gergedanı, Afrika pengueni, Kızıl panda, Boynuzlu kuşlar ve Boz ayılar için toplam 7 koruma projesine destek vererek doğadaki tür çeşitliliğinin korunmasına katkı sağlamaktadır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.