Hatimoğulları’ndan, Bakan Tekin’e Soru Önergersi

Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay’da öğrencilerin, eğitim emekçilerinin ve velilerin yüz yüze olduğu sorunları Meclis gündemine taşıyarak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hakkında soru Önergesi verdi.

Hatimoğulları’ndan, Bakan Tekin’e Soru Önergersi
Yayınlama: 11.09.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, okulların açıldığı bugün, depremden en çok etkilenen kentlerden Hatay’da öğrencilerin, eğitim emekçilerinin ve velilerin yüz yüze olduğu sorunları Meclis gündemine taşıyarak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e Soru Önergesi verdi.

Hatimoğulları önergede “Okulların açıldığı bugün depremden en çok etkilenen kentlerden Hatay’da öğrenciler, eğitim emekçileri ve veliler pek çok sorun ile yüz yüzedir. En önemli sorunların başında eğitim görülecek okul binalarının geldiğini ifade etti, Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre “kentte depremde 170 okul binası yıkılmıştır. 81 bina orta ve 196 hasarlı olmak üzere 277 bina incelenmekte, 358 okul binasının ise tadilat görmekte olduğunu” vurguladı.

“Yıkılan ya da ağır hasar görmüş okulların öğrencileri hasarsız okullar ile eşleştirilmiştir. Birbirine çok uzak ilçelerde eşleştirilme yapılan okullar nedeni ile ciddi bir ulaşım sorunu da ortaya çıkmakta, öğrenci ve öğretmenler ulaşım sorununun çözülmesini ya da yatılı kalacakları yerlerin belirlenmesini beklemektedir. İyi durumda olan okul binaları resmi kamu kurumları tarafından kullanılmakta, az hasarlı olan binaların ise sağlıklı eğitim görmeye hazır olup olmadığı endişe yaratmaktadır.” İfadelerine yer verilen önergede Tülay Hatimoğulları şu soruların yanıtlanmasını istedi:

 

1. Resmi kurumların bir an önce okul binalarını boşaltması sağlanacak mıdır?

2. Hatay ili özel afet bölgesi ilan edilerek, özel pozitif ayrımcı politikalar izlenecek midir?

3. Öğrencilerin ve eğitim emekçilerinin ulaşımları ücretsiz karşılanacak mıdır?

 

4. Eğitim emekçilerinin barınma sorunları ne zaman çözülecektir?

5. Öğrencilere ücretsiz bir öğün yemek verilmesi sağlanacak mıdır?

6. Dönem başından itibaren öğretmen, öğrenci ve velilere psikososyal destek verilmesi için çalışmalarınız var mıdır?

7. Deprem bölgesindeki öğrencilere eğitim desteği ödemesi yapılması planlanmış mıdır?

8. Okullarda temiz içme suyunun ücretsiz olarak karşılanması gündeminizde midir?

9. Öğrencilerin okullar arası nakil talepleri yerine getirilecek midir?

10. Tüm kamu emekçilerine yeterli ekonomik destek sağlanması için çalışmalarınız

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.