Laiklik özgürlüktür

“Laiklik ilkesi” temel bir hüküm olarak bundan 87 yıl önce, 5 Şubat 1937 tarihinde Anayasa’ya girmiştir.

Yayınlama: 06.02.2024
A+
A-

İLKGÜN HABER – “Laiklik ilkesi” temel bir hüküm olarak bundan 87 yıl önce, 5 Şubat 1937 tarihinde Anayasa’ya girmiştir.

O günden bugüne kadar bu vasfı korunan ve Anayasa’da “değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez” şeklinde yer alan laiklik ilkesinin günümüzde Anayasa’dan çıkarılması, içinin boşlatılması girişimi ile karşı karşıya olduğumuz açıktır.

Ülkemizdeki siyasal İslamcı iktidarın ve destekçilerinin Anayasa’yı değiştirmek yönünde bir girişim içerisinde olduğu bilinmektedir. Açıktır ki, “Sivil ve demokratik Anayasa” kılıfı adı altında yeni Anayasa ile birlikte laiklik ilkesini kaldırılmayı hedefleyenler, bunu yapamasa da içini boşaltarak devlet düzeyinde ve toplumsal yaşamda dini kuralların geçerli olduğu bir düzenlemeyi dayatacaktır.

Bugün ülkemizde şekillenen rejimin TBMM’yi, en hafif deyimle, tasdik kurumuna indirgediği, yargıda yaşanan son gelişmeler de göz önünde bulundurulduğunda, Anayasa’yı askıya aldığı ortadadır. Bu tabloda bir adım sonrasının gerici ve karşı devrimci saldırının laikliğe dönük büyük bir huruç harekatı olacağı görülmelidir.

Bunun açık ifadesi, geçtiğimiz günlerde bizzat siyasi iktidarın en tepesindeki ağız tarafından yapılan konuşmadaki şeriat övgüsü ve laikliğe sahip çıkan yurttaşların hedef gösterilmesidir.

Laiklik Meclisi olarak, tartışmasız bir biçimde özgürlüğün ve yurttaşlığın temeli olan laikliğin başta Anayasa olmak üzere toplumsal yaşamdan tasfiye edilmesine karşı kararlılıkla karşı duracağımızı 5 Şubat’ın yıldönümü vesilesiyle bir kere daha ifade ediyoruz.

Laiklik özgürlüktür.

Laiklik yurttaşlarındır.

Laiklik eşit, özgür ve kardeşçe bir yaşam için vazgeçilmezdir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.