Müzeyyen Şevkin, 5 milyon öğrencinin KYK borcu silinsin

Yayınlama: 11.02.2021
A+
A-

İLKGÜN HABER – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen 5 milyon öğrenciye ait borcun silinmesi çağrısında bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda söz alan Dr. Şevkin, 2020 yılı sonunda TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen yapılandırma düzenlemelerinde 5 milyon öğrenciye ait öğrenim kredisi borcunun silinmesine ait önergenin reddedilmesi nedeniyle genel kurulda görüşülmesine bile ihtiyaç duyulmamasına tepki gösterdi.

3 ÜNİVERSİTELİDEN BİRİ İŞSİZ

Yıllardan bu yana ödenemeyen öğrenim kredisi borçlarının gençlerimizin kâbusu olmaya devam ettiğini kaydeden Dr. Şevkin, “Her 3 üniversite mezunu gencimizden 1’i işsizdir. Üniversiteyi bitirmelerine rağmen yıllarca iş bulamayan milyonlarca üniversite mezunumuz bir de hacizle karşı karşıya kalmıştır” dedi.

5.5 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarının üzerine her yıl yüzde 19.2 gecikme zammının da ilave edildiğini dile getiren Dr. Şevkin, “Ödenemeyen öğrenim kredisi borçları 5.5 milyar liraya çıkmıştır. Bu sorunun yapılandırma düzenlemeleri ile çözülemediği açıktır. İş bulamadığı için öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen gençlerimizin kanayan yarasına merhem olunmalı ve sosyal devlet ilkesinden hareketle bu borçlar silinmelidir” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.