Şafak Sol’un annesi de o fabrika da işçiydi

Alsancak Tekel Fabrikası, ana giriş kapısından ne çok insan gelip geçtiği. Birçok anne bu fabrikada çalışarak evinin nafakasını çıkartıp, çocuklarını okutup yetiştirdi.

Şafak Sol’un annesi de o fabrika da işçiydi
Yayınlama: 29.04.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Sanatsal bir cazibe merkezine dönüştürülen tarihi Alsancak Tekel Fabrikası, ana giriş kapısından ne çok insan gelip geçtiği. Birçok anne bu fabrikada çalışarak evinin nafakasını çıkartıp, çocuklarını okutup yetiştirdi.
Bu isimlerden birisi olan iş insanı CHP’li Şafak Sol, o günlerle ilgili duygularını anlattı.
O günlere ait fotoğrafı paylaşan Şafak Sol” Beyaz Hırkalı şahane bakışlı sevecen, harika, olağanüstü kadın annem Siyah elbiseli genç hanım da ben. O anlar İzmir’in kalbinin attığı İzmir Tekel Sigara Fabrikasında diğer işçi kadınlarla birlikte yemek yedik” dedi.
Yaşadığı o anları anlatırken duygusal anlar yaşayan Sol” Tekel sigara fabrikasının her bir milimetrik adımında canım anneciğimin ayak izlerinin kaldığı, kreşinde büyüdüğüm,
öğrencilik yıllarımda İngilizce, Fransızca dersleri aldığım, resim, makrome, yapma çiçek kurslarına katıldığım, okul çıkışlarında yemekhanesinde mutlaka yemek yediğim, biricik anneciğimin işçi olarak çalıştığı fabrika.

İşçi arkadaşlarının bana ‘hanım Şafak’ diye hitap ettiği ‘Birinci sigaralarının’ imal edildiği sanattan siyasete İzmir’in kalbi olan yapı. Benim haftada birden fazla kapısından geçtiğim anlarda ruhumda bıraktığı etkisi ile bulunduğu caddede bedenimin asfalta yapışırcasına yandığım her bir köşesini bildiğim şahane yapı. İzmir’in kalbinin attığı eski ‘Tekel Sigara Fabrikası ‘Kültür ve Sanat Kompleksi İzmir tekel binalarında 17 bin metrekare arsa üzerinde, 20 bin metrekare kapalı alanda, 20 bin kitabın bulunduğu kütüphanesi ile, 150 bin adet dijital arşivi ile kültür sanat anlamında, heykel müzesi ile bir kültür merkezi bugün(dün) açılıyor(açıldı). Geç gelen bir proje. Umarım sürdürülebilir kalır.

Şafak SOL depremzede bölgelerinden kimsesi kalmadığı için kalıcı olarak ve geçici olarak vatandaşlara başka şehirlere ulaşabilmeleri için önce kendi imkanları ile daha sonra ulusal ve
uluslararası toplumsal dayanışma ile transfer desteği ve çadır desteği sağlamıştı. Sol TOBB icra kurulu üyesidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.