Toplumsal cinsiyet eşitliği için eğitimcilerin eğitimi

Belediye personeline yönelik “Erkeklerin ve Erkek Çocuklarının Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Katılımı Eğitici Eğitimi”nin son oturumunu atölye tasarımı olarak Adana Divan Otel’de gerçekleştirdi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği için eğitimcilerin eğitimi
Yayınlama: 23.07.2023
A+
A-

İLKGÜN HABER – Adana Büyükşehir Belediyesi, BM Kadın Birimi (UN WOMEN) iş birliği ile gerçekleştirilen; Adana Büyükşehir Belediyesi personeli ile erkeklerin ve erkek çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitliğine katılımını sağlama yönünde farkındalık kazandırmak amacıyla belediye personeline yönelik “Erkeklerin ve Erkek Çocuklarının Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Katılımı Eğitici Eğitimi”nin son oturumunu atölye tasarımı olarak Adana Divan Otel’de gerçekleştirdi.

Eğitici Eğitimine Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Ayten Dolançay,  BM Kadın Birimi Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evlilikler Proje Sorumlusu Ezgi Avcı, BM Kadın Birimi Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evlilikler Danışmanı Nurcihan Temur katıldı.

Yüz yüze yapılan 2 günlük eğitimde BM Danışmanı Murat Göç Bilgin, eğitici eğitiminin atölye tasarımlarında “Erkeklere Nasıl Ulaşacağız? Erkekleri Dönüşüme Nasıl İkna Edeceğiz? Erkeklerle Erkekliği Konuşmanın Püf noktaları, Kampanya İçeriği ve Yönteminin Belirlenmesi. Erkeklerle Erkekliği Konuşmanın Riskleri, Olası Dirençler, Sorunları Çözme Yolları. İzleme, Göstergeler Oluşturma ve Raporlama konularında bilgi verdi, grup çalışmaları yaptı.

8 MODÜLDEN OLUŞAN EĞİTİMLERİN GEÇMİŞİ

8 modülden oluşan eğitici eğitimi programının ilki 21 Aralık 2022 tarihinde online, ikincisi 18-19 Ocak 2023 tarihinde yüz yüze olarak Erkeklerin ve Erkek Çocuklarının Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Katılımı, Erkeklik Algısı Erkeklik ve Şiddet, Cinsel Saldırı ve Cinsel Taciz, Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklere (CEZE), Erkekler, Babalar ve Bakım Hizmetleri, Sporda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Erkeklik konularına, üçüncü oturum 27-28 Nisan tarihinde yüz yüze Cinsel Şiddet, Cinsel Taciz, Erkeklerin Cinsellik Algısı, Cinsel Tacizle Mücadelede Erkeklerin Katılımı, Çocuk Yaşta, Erken Yaşta, Zorla Evlilik (CEZE) ile ilgili temel kavramlar, temel tartışmalar, yol haritalarını (Alt başlıklar: CEZE ve boyutları, erkeklik algısı ve CEZE İliskisi, erkeklerin bunu önlemek icin ne yapması gerektiğiyle hakkında bilgilendirme), Erkekler, Babalık ve Bakım Hizmetleri (Alt başlıklar: Babalık ve Erkeklik, Ev içi Sorumlulukları, Erkekler ve Bakım Hizmetleri, Erkekler Nasıl Sorumluluk Alabilir), Spor ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Afetlerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Erkeklik (Alt başlıklar: Afetlerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Afetler ve Erkeklik, Erkekler Ne Yapabilir) konularına değinildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.