Aniden, 22 Aralık’ta vizyonda!

İstanbul’da kendini kaybetmek ve yeniden bulmak üzerine bir film; Aniden, 22 Aralık’ta vizyonda!

Aniden, 22 Aralık’ta vizyonda!
Yayınlama: 19.12.2023
Düzenleme: 19.12.2023 11:26
A+
A-

İLKGÜN HABER – Dünya prömiyerini Tokyo Uluslararası Film Festivalinde yapan Melisa Önelin yeni filmi Aniden,” Rotterdam Film Festivalinde gerçekleştirdiği Avrupa prömiyerini ardından Kuzey Amerikanın en saygın film festivallerinden Vancouver Uluslararası Film Festivalinde izleyici ile buluşmuştu. 

Türkiye prömiyerini Ankara Film Festivalinde gerçekleşen ve başrol oyuncuları Defne Kayalar ve Öner Erkan’ın en iyi oyuncu ödülleriyle döndüğü Aniden, 22 Aralıkta sinemalarda.

Dünyanın önde gelen kültür yayınlarından Varietynin Kendini Aniden bulduğunda” başlığıyla duyurduğu Anideni, eskiden yaşadığı kentte yani İstanbulda, kendini yeniden bulmak için kayıplara karışan bir kadının hikayesi olarak yorumluyor.

Variety, başka bir yönetmenin ellerinde bir polisiye, macera veya kayıp bir kadının geride kalan ailesinin dramına dönüşebilecek filmin, Melisa Önelin bakış açısıyla bambaşka bir yere odaklandığını ve Defne Kayalar tarafından canlandırılan 40lı yaşlardaki Reyhan karakterinin ortadan kayboluşunun, bir kendini keşfetme hikayesi olduğunu belirtiyor.

Feminist aktivist Esmeray’ın hayatını konu alan ödüllü belgeseli “Ben ve Nuri Bala” ve Berlinale’de prömiyerini yapan “Kumun Tadı” ile tanıdığımız Melisa Önel, “Aniden”in senaryosunu Uçurtmayı Vurmasınlar’ın yazarı Feride Çiçekoğlu ile birlikte kaleme almış ve bu hikayede “ İnsanın kendini gerçekleştirmesi için aileden, anneden ve dolayısıyla rahimden kopması, kimi güvenli alanları yok etmesi gerekli midir, özgürlük tüm kimliklerden sıyrılmak mıdır…Aidiyet sınırlayıcı mıdır, özgürleştirici midir?” sorularını kovaladıklarını belirtiyor.

Aniden’ filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanan Defne Kayalar, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Bu bir yönetmen filmidir. Kadınlar bir araya gelip anlattılar hikâyeyi. Beni de bu hikâyeye dâhil ettiler.

Kadınların hikâyelerinin kadınlar tarafından anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü aslında anlatılandan çok daha zenginiz, çok daha renkliyiz, çok daha güçlüyüz” diyerek filme dair düşüncelerini dile getirmişti.

Başrollerinde Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlunun izlediğimiz kadroda Dilan Çiçek Deniz konuk oyuncu olarak yer alıyor.  Aysel Yıldırım, Mehmet Bilge Aslan, Esra Kızıldoğan’ın rol aldığı filmde dizilerden tanınan çocuk oyuncu Su Çeper de bulunuyor.

Aniden Film ve Vigo Filmin yapımcısı olduğu “Aniden” T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği almış bir Türkiye – Almanya- Sırbistan ortak yapımıdır.  Aniden” in yönetici yapımcılarının arasında Sinan Eczacıbaşı ve Fırat İşbecer bulunuyor. 

 Fragman Youtube Linki: https://www.youtube.com/watch?v=DH1RIti7NIM

Melisa Önel Hakkında:

 İzmir doğumlu Melisa Önel, ABD’deki Tufts Üniversitesi’ndeki lisans eğitimi sonrasında Film Çalışmaları yüksek lisansı ile eğitimine devam etti.

Fotoğraf sanatında kullandığı fotogratografik görsel anlatımını sinema alanına taşıyan Melisa Önelin 2007 yılında çektiği ilk kısa filmi Omega Tilki, Hisar Kısa Film (2007) seçkisinde yer verilen 10 kısa filmden birisi oldu. Ardından ilk Belgesel filmini 2009 yılında çekti. Feminist aktivist Esmeray’ın hayatını konu alan Ben ve Nuri Bala (Me and Nuri Bala) ile 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Altın Portakal ödülü aldı.  Melisa Önel’in ilk uzun metraj filmi olan Kumun Tadı (Seaburners) 2014 yılında Berlin Film Festivali’ndeki dünya galasından sonra Türkiye galasını 33. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde yaptı. Omnibus bir film olan Kıyıdakiler (2016) yapımında kısa filmi ile yer aldı.

Kısa Sinopsis

Reyhan uzun yıllar Hamburgda yaşadıktan sonra kocasıyla kısa bir süre için İstanbul’a dönmüştür. Hamburga geri dönüşlerinin arifesinde Reyhan koku alamadığını fark eder, doktor tetkikleri ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini işaret ettiğinde ise Reyhan bunu kabullenmek yerine şehirdeki geçmişinin peşine düşer.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.