OYAK YATIRIM’ın VDMK ihracı 1 milyar lirayı buldu

OYAK YATIRIM, Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi’nin kurduğu Fibabanka (2) ve (3) No’lu Varlık Finansmanı Fonları’nın ihraççıları olduğu Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihraçlarına aracılık etti. TMKŞ, Fibabanka ve OYAK YATIRIM iş birliği ile ihraç edilen VDMK ihraçlarında toplam 1 milyar TL değerindeki ihraçlara 2,9 kat talep geldi.

OYAK YATIRIM’ın VDMK ihracı 1 milyar lirayı buldu
Yayınlama: 31.08.2022
A+
A-

27 Haziran tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre VDMK’lardan elde edilen gelir ve kazançlara uygulanan stopaj vergisi oranı yüzde 5’e düşürüldü. Karar ile kurumsal yatırımcıların yanında bireysel yatırımcıların da VDMK’lara olan ilgisinin artması ve VDMK ihraçlarının hızlanması bekleniyor.

1 MİLYAR TL’LİK İHRAÇ

Toplam 1 milyar TL tutarındaki ihraca yatırımcılardan 2,9 kat (2.872 milyon TL) talep geldi. İhraç, TMKŞ’nin sunduğu ürün geliştirme, kredi analitik, BT altyapı ve operasyon hizmetlerinden faydalanılarak A ve B grubu olmak üzere toplam 20 farklı vade aralığında, en kısa vade 33, en uzun vade 364 gün olacak şekilde tamamlandı.

A Grubu kıymetler iskontolu, B Grubu kıymetler ise kuponlu olarak ihraç edildi. B Grubu kıymetlerin kupon getirisi, kredilerin ödenme performansına ve kredilerden gelecek nakit akışlarının nemalandırılmasına göre değişkenlik gösterecek şekilde tasarlandı.

Your browser does not support the video tag.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.