MAVİ VATAN’DAN GERİ ADIM ATILIYOR

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Erdoğan, Sisi ile tokalaşıp dünyaya barış mesajları verirken, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları aralarında “arama-kurtarma” anlaşması imzalıyorlardı.

MAVİ VATAN’DAN GERİ ADIM ATILIYOR
Yayınlama: 04.12.2022
A+
A-

İLKGÜN HABER – İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin yeni görev yerini ağır bir dille eleştirerek, hükümete yüklendi.

9 Ağustos 2022 tarihinde, Taşucu Limanı’ndan Doğu Akdeniz’deki sondaj noktasına üst düzey katılım ve şaşalı bir törenle uğurlanmış olan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin, Türk toplumunun gözünü boyamak için milli bir başarı olarak lanse edildiğini söyleyen Çıray, Gemi geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız bir şekilde Taşucu Limanı’na gerisin geriye döndü.

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin görevlendirildiği Yörükler-1 mevkisi sahillerimize 55 km yakınlıkta olan, hiçbir siyasi kazanım elde edilemeyecek, tam aksine AB, ABD ve Yunanistan’ı gayet memnun edecek ve milli menfaatlerimize hiçbir katkı sağlamayacak bir noktaydı dedi.
Çıray sözlerini şöyle sürdürdü: Aynı dönemde, Doğu Akdeniz’de Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, sözde 6 numaralı parseli içinde İtalyan ENİ ve Fransız TOTAL şirketleri tarafından petrol ve doğalgaz araştırmasına devam edilmiş, ancak söz konusu 6 numaralı parselin önemli bir kısmının ise Türk Deniz Yetki Alanları içerisinde olduğu görmezden gelinmiştir.

Bu, Mavi Vatan’da atılmış yeni bir geri adımdır. Türk Deniz Yetki Alanlarının söz konusu durumlardaki ihlallerine ve bir seçim propagandası haline dönüştürülmüş sözde “yerli ve milli”lik iddialarına karşı, en başta İYİ Parti tavrını ortaya koymuştur ve milli menfaatlerimiz açısından Mavi Vatan doktrinine uyulması için siyasi iktidarı uyarmaya da devam edecektir.
SEVİLLA HARİTASINI YIRTIP ATIN!
Aytun Çıray, geçtiğimiz günlerde resmi seyir duyurularında, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin 31 Ocak 2023’e kadar sürecek olan yeni görev yerinin Silifke açıkları olduğuna dikkat çekti. “Söz konusu mevkiin, Yunan kıta sahanlığının Meis Adası’ndan başlayarak güneye doğru Akdeniz’in ortasına kadar indiği, Türkiye’nin milli menfaatlerini ve hukuki haklarını çöpe atarak Türkiye’yi adeta Antalya körfezine hapseden ucube “Sevilla Haritası”nın iddialarını meşru kıldığı açıktır” diyen Çıray iktidara şöyle yüklendi:
Bu harita, bir yarımada ülkesi olan Yunanistan’ı hukuka aykırı bir biçimde Filipinler, Endonezya gibi bir takımada
devleti sayarak, Yunanistan’ın sınırlarını anakarasından itibaren değil en dıştaki adalardan çizerek, Ege Denizi’ni ve Doğu Akdeniz’in neredeyse yarısını Yunan Münhasır Ekonomik Bölgesi ilan etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletini yöneten siyasi iktidarı uyarıyor ve bu hukuk tanımazlık karşısında yalnızca haklarımızın çiğnendiğini söylemenin ötesinde somut ve ciddi diplomatik adımlar atarak milli menfaatlerimizi, haklarımızı ve bağımsızlığımızı korumaya davet ediyorum.
MAVİ VATANDAKİ EGEMENLİK HAKLARIMIZI BİZ KORURUZ
Sismik araştırma gemilerimizin söz konusu Sevilla Haritası içinde Yunanistan’ın egemenliğindeymiş gibi gösterilen bölgelerde araştırma yapması, Mavi Vatan’dan doğan haklarımızı korumak ve garanti altına alabilmek adına önemli bir adım olacaktır. Erdoğan, Sisi ile tokalaşıp dünyaya barış mesajları verirken, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları aralarında “arama-kurtarma” anlaşması imzalıyorlardı. Bu, AKP iktidarının 462 bin km 2 ’lik alanda Mavi Vatan’dan kaynaklanan egemenlik haklarımızın çiğnenmesi ve bir çeşit işgaline sessiz kalması demektir. Bu kabul edilemez diyen Çıray, bunun gerçek bir beka sorunu olduğunun altını çizdi.
Çıray açıklamasını, Biz İYİ Parti olarak deniz yetki alanlarımıza karşı yapılan her türlü egemenlik ihlalini ve dolaylı işgal girişimini kabul etmediğimizi ve bunun her zaman karşısında duracağımızı buradan Türk Milleti’ne duyurmayı bir borç biliyoruz diyerek tamamladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.